Ons altın: Eskinin kuyruk etkisi

Ons Altın – XAUUSD: Tarihsel döngü çalışıyor

Boğa görüşü korunuyor ve 10 yılların model hesabı devam ediyor.  Piyasa için “daha güçlü” ifadesini kullanmıştık, bu tarifin tanımını matematiksel gerçeklere göre yapmıştık. Tükenmiş piyasa etkisinden uzak, dirençleri kırma üzerine kurulu bileşik etki gücü sonucu ayı eğilimli davranışlar giderek zayıf kalmaya devam ediyor.  Formasyonlar da buna göre gelişmeyi sürdürüyor.

90lar etkisi: 2000lerde tepkisi

Tam olarak bunu yaşamış olduysak aslında “ortalamaya dönüş” problemi veya bileşik güç etkisi görülmeye başlandı. Takip ettiğimiz aylık bazlı 3 basamaklı ortalamaların çapraz konumu veya oransal davranışı geleceği çizmeye başlamıştı: baskı – tepki – baskı ve devam eden döngüler hali işliyordu.

On yıllık döngüler ilerliyordu: 1980 -1990 hamlesinin sonu baskıyla bitiyordu. Bakınca görmenin sonucunda yapılacak yorum tekildi: gelecek 10 yıl etkisi oluşurken, daha iyi boğa piyasasına nasıl gidilecekti?

Benzer olarak; 2020 sonrasını da bu şekilde algılayabiliriz. Tesadüf veya değil her zaman tetikleyici faktör bulunabilir. Bu, ne görmek isteğinizle ilgilidir. Akılcı bir bakışla, tutarlı hale getirmek mümkündür.

Ons altın – 2033: Geçmişin yatay piyasasının kuyruk etkisi

Eğer ki 10 yıl önce piyasayı yorumlasaydık yaklaşan uzun vadeli boğa piyasasından bahsediyor olurduk. Zaman faktörü çalışıp da yıllar geçtikçe de eklerdik: 2013 – 2014 düşüşü uzun vadeli ortalamaya yumuşama getirmiştir. Bu yumuşak inişin güçlü trend içinde tepkisi zayıf kalmayacaktı ve yıllar sonra kendisini gösterecekti. Bu simülasyon sonucu gelecekle ilgili somut görselleme yapabilmeyi sağlayan davranışlar üremeye devam edecektir ve gelecek 10 yılı şekillendirecektir.

Bunu görmek için de 1 aylık ölçekten, 3 aylığa geçiş yapabiliriz. Böylece geleceği daha hızlı ileri sarmış oluruz. Buna göre:

– uzun vadeli yükseliş zayıflamadan devam ediyor:  gelecek 10 yıl, önceki 10 yıla göre katlanarak ilerleyecektir

– katlama etkisi hesaplanabilir denklem olarak, model gereği karşımıza çıkmaktadır

– rakamlar kişisel beceriyle bulunabilir: ortalamaların 10x/12y oranı baskılanmaya devam ediyor

– bu dinamik gelişim 10 yıllık vade hakkında fikir veriyor: geçmişte olduğu gibi katlanma devam etmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!