Ons altın: 5 yıllık trend?

XAUUSD – Ons altın döngüsü

Nisan yazımızda 1730 $ seviyesinde beklentiye matematiksel açıdan işaret ettik: 1915 – 1925 bandı geçen hafta görüldü. Reel performans açısından bu parlak beklentiyi sağlayan döngü nasıl oluşuyor? Katmanlar arası hareketliliği sağlayan enerji nereden geliyor? Kısa, orta veya uzun vade portföy yatırımlarında dikkat çekilen nokta çoğu kez sonuçlar olsa da bu temelden yanlıştır: çünkü medya haberleri veya grafikte görülen formasyonlar bir sonuçtur. Sonuca bakarak işlem yapmak tehlikeli olduğu gibi, sebep aramak da yanlış kulvarlara iter.

Temel hareketlerin oluşturduğu formasyonlar arası gerilim sonucu belirliyor veya sonuca götürecek izleri belirtiyor.

Unutmayalım ki: kendini defalarca doğruladığı için model anlamında bu tespitleri yapmaktayız. Bir başka deyişle tartışmanın dayanak noktasında sayısal veriler vardır.

Son 5 yıl bilançosu:  (haftalık zaman ölçeği)

Boğalar güçleniyor

Bulunduğumuz haftadan geriye baktığımızda, başlangıç noktasının ürettiği sebepleri görebilmekteyiz. Sonuca yani getiri üretimine götüren sebepler katmanlar arası gerilimde saklıdır. Bu katmanlara, hareketli ortalama da diyebiliriz.

Temelde 2 parçaya bölerek izlediğimiz zaman penceresini biraz derinleştirip 4e bölerek izleyince hikayeyi daha detaylı görebilmekteyiz ama hepsi bu kadar değildir elbette:

  1. çeyrek etkisi: Başlangıç noktası değerlidir ve sonucu belirleme ağırlığı en yüksek dönemdir. Yani ağırlıklı parametreler üzerinden model kuracaksak bu kesime özel önem vermek gerekir. Buna göre, bu kısımdan gelen algoritmik sinyallerin “reel pozitif” gücü artmaya devam ediyor ama 6 hafta önceye göre zayıflamıştır.

–> Yine de güçlü devam ediyor olması günümüze uzanan ana trendin gücünü korumasını sağlamaktadır.

  1. çeyrek etkisi: Reel pozitif anlamında 1. çeyreğe göre daha güçlü olsa da, parametrik ağırlığının nispeten düşük olması günümüze gelen ana trendin hızını yavaşlatmaktadır. Zaman en iyi ilaçtır: bir dönem sonra bu çeyreği 1. çeyrek olarak göreceğimiz için, ağırlığı ve reel gücüyle trendi üst vitese taşıyabilecek durumdadır.

–>  Parlayan etkisini görenlerin geleceğe bakışını değiştirecek olması heyecan vericidir.

Son 1 yıl bilançosu:  (günlük zaman ölçeği)

Model bazlı genel görünüme ileride değineceğiz

Daha uzun vadeli hareketlerin bitişi ile daha güçlü trend analizi yapılabilir. Kişiye özel haber mektupları için temasa geçebilirsiniz.