Ons Altın 2021

Geçen haftaya bakış

Likit banka hisseleri üzerine değerlendirmede belirttiğimizi koruyabiliriz: ağustos-ekim diplerinin tekrar görülmesi algoritmik model gereğidir. Bu da bizi 6-10 puanlık kayıplara götürebilecektir. Buna temel sebep toparlanma sıklığının düşmeye başlamasıdır. Uzun süreli pozitif getiri eğrisi sonrası gelen düzeltmeleri yaşamaya devam ediyoruz. Periyod içinde düzeltmelerin sıklaşması sapmaların artmasını yani ortalama getiriden uzaklaşma ihtimalini arttıracaktır. Son 120 gün getiri sapmasından dönüşlerin sıklaşmasını bekleyebiliriz.

Aslına dönen altın nereye?

Ons altın düzeltmesini “sıkı” şekilde tamamlamış görünüyor. Aslına dönen, sapma eğrisini yakalamaya devam eden hareketler içindeyiz. Günlük bazda takip ettiğimiz eğriden sapmaların giderek düşük hal almaya başlayacağını belirtebiliriz. Buna göre; 1990 $ – 1993 $ aralığından geçecek olan eğrinin üstündeki hareketleri daha sık görebiliriz. Bir başka deyişle, gelecekte oluşacak hareketlerde bu aralıktan negatif sapmaların uzun sürmemesi beklenebilir. Hatta 7-12 puan getiri sapmalarının düzeltmeyi bitirmeye yetmesini de kural olarak getirebiliriz. Son 30 işlem günü içindeki hareketlilik de bunun gerçekleştiği dönemlerden biri olmuştur.

Bahar döneminde de benzer sapmayı görmüştük ve belirsizliğin artmasıyla eğrisinden pozitif sapmaların arttığı yaz aylarını yaşadık. Bize göre yaz dönemi daha güçlü oyuncuların dahil olmuş olması olasıdır.

2021e doğru:

1- Son 5 yılın haftalık döngüsüyle gelecek yılları değerlendirirsek: takip ettiğimiz eğriden pozitif sapmaların artmasını bekleyebiliriz. Bunun sebebi de, eğrinin yükselmeye devam etmesi gerekliliğidir.  Bu gereklilik alt yapı gerekçesi (sebebi) 2015 öncesinden gelmektedir. Sebep sonuç ilişkisi işlemeye devam ediyor. O dönemin eğrisindeki değeri henüz görememişken 2021 yılının bunu hedefletmesini bekleyebiliriz. Hatta 2022 de eklenebilir.

2- Son 20 yıla bakarsak tablonun belirsizlikten daha fazla arındığını görmekteyiz: sapmaların referansı olarak gördüğümüz aylık eğrinin, 2015 öncesine göre daha ağır tempoda yükseliyor olması önemli değişimlerin yaşanacağına işarettir. Ağır tempoda ilerleyen eğrideki ilerlemeyi koruyacak şekilde 2021 aylarının geçmesini bekleyebiliriz: bu eğri 1712 – 1715 bandından geçecektir. Buna göre pozitif sapmaların 150 – 200 puan olması uzun vadede beklenebilir. Bu düşünceye iten model yaklaşımdır.

Sonsöz: Referans eğriler dinamiktir ve sapmalar geleceği okumayı sağlar.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN