Nihat Zeybekci: TCMB’nin döviz satarak müdahalesi doğru bir yaklaşım olmaz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisi için bir risk ya da sıkıntının olmadığını belirterek, “(Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım) derken dövize, bu oyuna, bu spekülatif harekete, bunu söylerken bilerek söylüyoruz. Diyorlar ki Türkiye’nin 600 milyar dolarlık borcu var, şu kadar bize zarar veriyor. Ya matematik bilmiyorlar ya milleti saf zannediyorlar” dedi.

Aydın programı kapsamında Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi ek binası ve diğer tesislerin toplu temel atma törenine katılan Zeybekci, 2013 yılında bakan olarak göreve başladığından bu yana Türkiyenin güçlü bir ekonomisinin olduğunu, bankacılık sektörünün durumu, kamu borçlarının ve tüm borçların milli gelire oranı gibi kriterlerde 28 AB üyesi ülkenin 25inden daha iyi durumda olduklarını vurguladığını ifade etti.

Türkiyenin 27 çeyrekten bu yana ortalama yüzde 5 büyüme performansıyla sayılı büyük ekonomiler arasında yer aldığına işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

“Türkiye ekonomisi için bir risk, sıkıntı yoktur. Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım derken dövize, bu oyuna, bu spekülatif harekete, bunu söylerken bilerek söylüyoruz. Diyorlar ki Türkiye’nin 600 milyar dolarlık borcu var, şu kadar bize zarar veriyor. Ya matematik bilmiyorlar ya milleti saf zannediyorlar. Pazartesi günü 8.30’da gidip bu borcunu ödedi, kapattı mı? Hesap kapanırsa tamam, zarar ortaya çıkar. 2003’den bugüne kadar döviz hareketiyle bu ekonomiyi değerlendirirseniz yanlış yaparsınız. Türkiye’nin gerek Merkez Bankası varlıkları, gerek vatandaşın döviz tevdiat hesapları, gerekse borçlarımızın uzun vadeli veya özel sektör borçlarımızın yüzde kaçının bankalara ait olduğuna bakarsanız, bankalarımızın da uluslararası bankacılık piyasadan borç alabilme kabiliyetleriyle kıyasladığınız zaman endişe edecek hiçbir şey yoktur.

Biz ne söylüyorsak bunların ne anlama geldiğini bilerek söylüyoruz. Bu konuda da bugüne kadar hiç yanılmadık. Faizlerle ilgili konularda söylediklerimizde… İnşallah bundan sonra da Türk ekonomisine inanmaya güvenmeye devam edeceğiz.”

Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerini devreye aldıklarını, yeni bir ihracat seferberliği başlattıklarını aktaran Zeybekci, 2017nin ekonomide daha iyi bir yıl olacağını dile getirdi.

Zeybekci, tarımda da iyi bir yıl beklediklerini ancak bunun biraz da duaya bağlı olduğunu belirterek “Yağmurlara bakarsak duaya güçlü bir şekilde ihtiyaç var gibi gözüküyor.” dedi.

Türk siyaset tarihi için önemli bir döneme girildiğini, ülkenin ayak bağlarından kurtulduğunu, cumhurbaşkanlığı sisteminin eksiklikleri gidererek istikrarsızlıkla ilgili tüm soru işaretlerinin ortadan kaldırılacağını söyleyen Zeybekci, 15 Temmuz gecesinde TBMM çatısı altında birlikte duran siyasi partilerin, bu süreçte de birlikte hareket etmesini diledi.

Zeybekci, 15 Temmuz’da milletin demokrasi tarihine geçecek bir mücadele verdiğinin, Türkiye’ye karşı bu yöntemin bir daha denenemeyeceğinin altını çizerek, bundan sonra savaşların bilgi ve ekonomi alanında yapılacağına dikkati çekti.

Türkiye’nin her alanda, 2002’den bu yana büyük bir gelişme katettiğini ancak bunun yeterli olmadığını dile getiren Zeybekci, “Bilgiyi üreten milletlerden olmadığımız sürece emir almaya, yönetilmeye, başkalarının kontrolü altında olmaya mahkum olacağız.” ifadesini kullandı.

Bakan Nihat Zeybekci, Aydın-Denizli otoyolunun en kısa zamanda temelinin atılacağını, bu yolun Burdur-Isparta- Antalya olarak devam edeceğini, proje çalışmalarının bittiğini belirterek Aydın ve Denizli şehir hastanelerinin de birlikte temelinin atılacağını sözlerine ekledi.

ADÜ Rektörü Prof Dr. Cavit Bircan da, Uygulama ve Araştırma Hastanesi ek binasının 19 bin 500 metrekare alanda 280 ilave yatak kapasitesi sağlayacağını, temeli atılacak 50 bin metrekarelik binaların ise eğitim, iktisat, mühendislik, veteriner fakülteleri ve kütüphane olarak hizmet vereceğini söyledi. Bircan, üniversite bünyesinde bir organ nakil merkezi kurmak istediklerini kaydetti.

Konuşmalar sonrası Bakan Zeybekci, Vali Ömer Faruk Kocak, Rektör Prof. Dr. Bircan ve AK Parti Aydın milletvekilleri temel atma törenini gerçekleştirdi.

“(Döviz) Bir müdahale yok, biz müdahale edilmesini istemiyoruz”

Zeybekci, “(Döviz) Bir müdahale yok, biz müdahale edilmesini istemiyoruz. Türkiye’nin dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesi yok. Merkez Bankası’na bu şekilde bir karar dikte etmek gibi anlaşılabilir. Asla öyle bir şey yok. Biz görüşümüzü siyasi olarak söylüyoruz. Bankacılık sistemi içinde bankalara Türkiye’deki dövizle ilgili kullanım dışı duran bazı alanlarda harekete geçirebileceği şeyler varsa onu önce değerlendirmek lazım. Bildiğimiz klasik Merkez Bankası’nın döviz satarak müdahalesinin doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Bloomberg HT