Bülent Tüfenkci: Büyüme 3. çeyrekte biraz düşecek, 4. çeyrekte yükselişe geçecek

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 14 yılda önemli mesafeler katettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından milletin kendi iradesine sahip çıktığı belirten Tüfenkci, “Millet, 15 Temmuz’da demokrasiye, seçilmiş iradeye, Cumhurbaşkanına nasıl sahip çıktıya 16 Temmuz’dan itibaren ekonomisine de sahip çıktı” dedi.

Milletin darbe girişiminin hemen ardından evindeki altını ve dövizini bozdurarak 2,5 milyar doları ekonomiye kattığını ve Türk lirasının döviz karşısında dalgalanmasının önüne geçtiğini aktaran Bakan Tüfenkci şöyle konuştu:

“Dükkanı açtı, üretimine devam etti, taahhütlerini yerine getirdi. Birileri bunu fırsat bilerek bize baskı oluşturmaya çalıştılar, yurt dışından birtakım siparişleri iptal ettiler ama bu iptaller ilerleyen günlerde görüldü ki küçük kaldı. Biz iş dünyasına ne kadar teşekkür etsek, milete ne kadar teşekkür etsek azdır. İş dünyamız üzerine düşeni yaptı, Allah razı olsun. Yurt içinde ve dışında tüm terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz ve kökünü kazıyacağız. Yıllarca terörle mücadele ettik, bu noktada tecrübeliyiz. 15 Temmuz’da ekonomimiz kırılganlık testinden geçti, Türk ekonomisine olan inanç darbe girişiminin ardından bir kat daha arttı. Yabancı sermaye daha önceki aylardan daha fazla akmaya başladı, bu da güveni gösteriyor”

Türkiye’nin büyümesinin 3. çeyrekte biraz düşeceğini ancak 4. çeyrekte yükselişe geçeceğini ifade eden Tüfenkci, 2017’nin ekonomi adına daha iyi geçeceğini vurguladı.

Ekonominin büyümesi için gerekli adımları attıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:

“Yüzde 11’lere varan bir işsizliğimiz var, en önemli sorunlarımızdan birisi bu. Ancak sanayicimiz elaman bulmakta sıkıntı çekiyor. Burada bir çelişki var, bu nedenle biz sanayicilere yetiştirilmek üzere istihdam edilecek gençlerin 12 ay boyunca SSK’sı da dahil olmak üzere ücretini de biz veriyoruz. Kredi kullanımında bürokratik engelleri ortadan kaldırmak gerektiğini düşünüyorum. Bizim 65. hükümette sanayicimize yapacağımız en büyüt teşvik bürokrasiyi azaltmak olacak. Biz sanayicinin önüne kapı olmayalım, girişimcilerimiz daha çok üretecek. Sanayicilerimizi iş adamlarımızı motive etmemiz gerekiyor, onlar çok heyecanlı ve istekli, bu fırsatı onlara vereceğiz.”

Uşak Valisi Ahmet Okur, ilin ekonomisinin her geçen yıl güçlendiğine işaret ederek hükümetin yatırımlarının önemine değindi.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini vurgulayarak ekonominin tüm olumsuzluklara rağmen pozitif değer üretmeye devam ettiğini bildirdi.

UTSO Başkanı Selim Kandemir ise Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tüm tehditleri aşacak güçte olduğunu belirterek birlik beraberlik vurgusu yaptı.

Törende daha sonra 2014 ve 2015’te il genelinde kurumlar ve gelir vergileri ile ihracatta ilk üçe giren toplam 18 iş adamına ödül verildi.

Bloomberg HT