Nasıl Bir Yaz Olacak?

Aydın Eroğlu – 02.06.2014

1 Haziran Pazar günü yaz aylarına girmiş bulunuyoruz. Umarım bu yaz sadece sıcak değil, aynı zamanda da borsa yatırımlarında kârlı geçecek olan güzel ve kazançlı bir yaz olur. Klasik yaz beklentilerini bilirsiniz, genelde tatiller başlar, sıcaklar insanları bunaltır, serin ve gölge yerler tercih edilir. Tatil programları nedeniyle bir çok yatırımcı ekranlardan uzaklaşır. Ya da en azından daha az zaman ayırır. İşte bu nedenle de ”Mayıs’ta Sat Git” denen bir anlayış hakim olur.

Geçen yıl yaşanan 31 Mayıs süreci nedeniyle olması gerekenden çok daha fazla düşüşler yaşadık. Ortaya çıkan gerilimler ve siyasi riskler nedeniyle özellikle bankalar ve BIST ciddi düşüşler yaşamıştı. Yerel seçimlerden yeniden iktidarın çıktığı görülünce, daha doğrusu yerel seçim sonuçlarından 2015 genel seçimleri için bir risk çıkmaz düşüncesi hakim olunca, yaşadığımız ekstra düşüşlerin geri dönüşleri başladı. Yükselen faizler, sıkı para politikası kararları nedeniyle bankaların karlarında gerilemeler yaşanmıştı. Gevşeyen bankalar da BIST’i aynı şekilde geri çekmişti. Ancak şimdi ise aynı şekilde yükselen bankaların endeksi de yukarı taşıdığını görüyoruz.

Geçtiğimiz üç ay en çok yükselen borsalardan birisi olarak gözükmemiz sizleri yanıltmasın! Misal Avrupa ve ABD borsalarında belki bizden daha düşük getiriler varmış gibi bir algı var. Ama bu yanlış. Doğrudur belki geçen ay bir çoğu BIST’in getirisinden düşük kaldılar ama, onlar zirve rekorlarında dolaşıyorlar. Zaman zaman da yeni rekor tazelemeleri yapıyorlar. Oysa BIST’in rekoru 93.398 seviyesi ile 22/05/2013 tarihinde yaşanmıştı. Ondan sonra yaşananlar nedeniyle henüz bu seviyenin ciddi derecede altında bulunduğumuzu gözden kaçırmayınız derim.

Kısacası faizlerde düşme sürer, bu durum enflasyon ve büyüme ile de desteklenirse, yaz aylarında aradaki kayıpları telafi yönünde yeni yükselişleri beklemek çok da yanlış olmaz. Ancak, her zaman uyarıyorum; çok ciddi yükselişler esnasında da ara düzeltmeler her zaman yaşanabilir. Sadece teknik sebeplerle bile bu düzeltmeler yaşanabilecekken, TCMB gerilimi, cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili gelişmeler, ECB açıklamaları, enflasyon ve faiz haberleri fazlası ile oynaklık sağlayabilir. Benim teknik olarak 80.500 civarındaki düşüncelerimi Cuma günü yazdığım beklenti yazımdan okuyabilirsiniz. Ancak, yazın genelinde bulunduğumuz seviyelerin çok daha üstünü endeks olarak göreceğimizi öngörüyorum. Umarım öyle olur ve bu durum hisselerin geneline de yansır. Yoksa daha ziyade bankalarla olan bu yükseliş, bir çok kişiyi mutlu etmeyecektir.

Bu Haftanın Gelişmeleri!
1-Bugün TCMB başkanı E.Başçı, bakanlar kuruluna sunumda bulunacak. Gerilimli bir sunum olacağı görüşündeyim. Bakalım sunuma başkan olarak girecek olan Başçı, aynı şekilde başkan olarak çalışmayı sürdürmeye devam edecek mi, yoksa baskılar nedeniyle bu görevden beni affedin mi diyecek göreceğiz.

2- Salı günü Enflasyon verilerimiz açıklanacak. Ekstra olumlu düşük rakam faizlerin düşmesi için MB’nı rahatlatacağından olumlu yansıma yapar. Ama enflasyonda düşme yaşanmadıysa, ya da bir öncekinden daha yüksek bir enflasyon açıklanırsa, bu durumda TCMB faiz indirmek için yine ağırdan alabilir. Ya da düşük bir oranı tercih edebilir. Yani enflasyona göre faiz beklentilerimiz BIST’in kısa vadeli yönü üzerinde etkili olacaktır.

3-Perşembe günü ECB faiz kararını açıklayacak. M.Draghi, faiz ve olası likidite kararları hakkında konuşacak. Özellikle likidite kararı bizim için çok daha olumlu etki yaratacak bir karar olur diye düşünüyorum. Bu yönde bir karar, kurlar ve faizlerde hemen görülecek bir düşme, BIST’te de yükseliş tepkisine neden olur. Ama böyle bir karar çıkmaz, yine imalarla geçiştirilirse, o zaman da kısmı bir realize baskısına sebep olabilir.

4- Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Bu veriler tahvil alımını azaltma ve FED’in faiz artışına başlama süreci açısından önemli veriler olduğu için, haftanın son günü bu verileri takip ediyor olacağız. Ama burada işler biraz farklı! İyi veri gelişmekte olan ülkeler için olumsuz bir süreç olarak algılanıyor. Gerçi ben orta uzun vade için öyle düşünmüyorum ama, ilk anda yine de sıkıntı yaratabilir.

Hepinize bol kazançlı bir hafta diliyorum.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir