Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba1″den “Baa3″e yükseltti

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye yükseltti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu “Ba1″den “Baa3″e yükseltti ve not görünümünü durağan olarak açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin kredi notu, Fitch’in ardından Moody’s tarafından da yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi.

Moody’s, açıklamasında, not artırımının, ülkenin ekonomik ve kamu maliyesi alanlarında ve yapısal ve kurumsal reformlarındaki ilerlemelerden dolayı gerçekleştiğini kaydetti.

Moody’s, Türkiye’nin borç yükünün gayrısafi iç hasılaya oranının 2009 yılından bu yana 10 yüzde puanı düşerek yüzde 36’ya gerilediğini ve devlet tahvillerinin vade süresinin 4.6 yıla uzadığını ıkaydetti.

Moody’s, hükümetin reformlarının tasarruf oranlarının, rekabetçiliğin ve cari işlemler açığın artmasında rolü olan enerji üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Uluslararası emeklilik ve yatırım fonları, bir ülkeye yatırım yapmak için, iki farklı kredi derecelendirme kuruluşunun o ülkeye yatırım yapılabilir kredi notu vermesini şart koşuyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3’e yükselttiğini, böylece Türkiye’nin kredi notunun, Fitch’in ardından Moody;s tarafından da “yatırım” seviyesine (investment grade) yükseltildiğini açıkladı.

Babacan, Moody’s’in Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3’e yükseltmesine ilişkin, “Bu karar yerinde olduğu kadar gecikmiş bir karardır. Ekonomide attığımız doğru adımlar sayesinde ülkemizin uluslararası piyasa göstergeleri uzun süredir yatırım seviyesinde kredi notuna sahip ülkelere benzer düzeylerde bulunmaktaydı. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuzu biraz daha yaklaştırmıştır” dedi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir