Moody’s Kıbrıs’ın kredi notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bankalarının ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’a olan bağlılığından ve endişe duydukları gerekçesiyle Kıbrıs Rum Kesimi’nin notunu iki kademe düşürdü.

Moody’s not indirimi kararında, Kıbrıs Rum Kesimi’nin ekonomik rekabetçilik alanındaki başarısızlığının da etkisi olduğu belirtildi.

Kurum, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kredi notunu Aa3’ten Aa2’ye indirirken, not görünümünü durağan olarak belirledi. Bu, Moody’s yakın zamanda ülkenin kredi notunu düşürmeyeceği anlamına geliyor.

Moody’s, Kıbrıs Rum Kesimi’nin kamu finansmanında geçen yıl yaşanan iyileşmeye rağmen, kötü gidişin devam ettiğine dikkat çekti ve hükümet harcamalarını kapsayan köklü reformlar yapılmadan, uzun vadede kamu borcunu ve bütçe açığını azaltmanın kolay olmayacağına işaret etti.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Hükümet, gelirlerini artırabileceğini kanıtlayamadı ve kamu sektöründeki ücretlerdeki artış bu alanda önemli bir engel olacak gibi görünüyor” ifadeleri kullanıldı.

Kıbrıs Rum Kesimi, geçen yıl yüzde 0.9 oranında büyüdü. Ülkenin ekonomisi 2009’da yüzde 1.7 daralmıştı. Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta Kıbrıs Rum Kesimi’nin yüzde 1.5 ile yüzde 2 oranında büyüyeceğini, 2012 için büyüme tahminlerini de yukarı çekmişti.

*Bu yazı AP’de “Moodys downgrades Cyprus amid debt, bank concerns” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir