Moody’s Enflasyon Konusunda Uyardı!

Aydın Eroğlu – 20.05.2014

Çok üzücü bir haftadan sonra maalesef hayata kaldığımız yerden devam ediyoruz. Allah bir daha böyle büyük acıları bizlere yaşatmasın. Eğitimi, geliri, sosyal sınıfı ne olursa olsun, herkesin sonuçta insan olduğu ve insan olarak da eşit olduğu unutulmadan, tüm çalışanlara insan olarak hak ettiği tüm hakları ve güvenlik şartlarını sağlamak gerektiğinin altını çiziyorum. Bir kez daha Soma faciasında tüm kaybettiklerimize Allah’tan rahmet ve yakınlarına da baş sağlığı diliyorum.

Moody’s Uyardı!
Moody’s yüksek enflasyon konusunda Türkiye’yi uyararak, yüksek enflasyonun not üzerinde olumsuz etkisi olabileceğine dikkat çekti. Moody’s’in bu uyarısı sonrası, TCMB’nın faiz indirimine bir süre daha direnmesini beklemek normal olacaktır.

Bu hafta TCMB toplantısı var. Bana göre faiz indirimi için henüz erken, ama baskılara dayanamayıp faiz indirimi yapacak olursa da, bunun sınırlı oranlarda olmasını beklerim. Asıl Haziran başından itibaren, enflasyonda düşme ivmesinin görülmesi ile faizlerin indirilmesinin doğru olacağı görüşündeyim.

BIST Düzeltme Dönemine Mi Giriyor?
Normal bir dönemde olsaydık, yani üç aylık bilançoların bittiği bir dönem olarak bakıyor olsaydık, BIST’in yazın sonuna kadar sürebilecek bir düzeltme ve realizasyon dönemine girebileceğini söylerdim. Ama bu sene bu tekrarın aynı şekilde yaşanacağı konusunda çok katı olamıyorum. Avrupa Merkez Bankası’nın likidite artırma planı hayata geçirilirse, bunun tahvil faizlerini düşürmesini ve bu durumun da banka karlarına olumlu etki yapmasını beklerim. Banka karlarını arttıracak bir beklenti hakimken, tüm borsa için realizeler başlıyor demek çok doğru olmaz. ”Mayıs’ta Satıp da Gidelim Mi?” başlıklı yazımda, bir realize süreci için uygun gördüğüm seviyeleri okuyabilirsiniz. Ancak eğer 74.000 altına inerse, BIST’in realizelerinin artacağı beklentisine dönerim.

Geçen hafta malum üzücü hadise nedeniyle piyasalara çok bakmak içimden gelmedi. O nedenle gelişmelere çok hakim değilim. Gelişmeleri izleyip, düşüncelerimi paylaşmayı sürdüreceğim.

Realize dönemine girecek olursak, muhakkak hisse bazlı yükselişler yine de olacaktır. Bu hisseleri bulmamızda teknik analiz bize yardımcı olabilir.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir