Moody’s Avrupa’nın çekirdeğini de uyardı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg’un görünümünü negatife çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Euro Bölgesi’nin “çekirdeğini” uyardı. Kuruluş, Avrupa’daki borç krizinde artan belirsizliği gerekçe göstererek Almanya, Hollanda ve Lüksemburg’un Aaa olan kredi notlarının görünümünü negatif olarak belirledi.

Moody’s’in açıklamasında, Yunanistan’ın euro birliğinden çıkma riski ve İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine yardım gerekmesi ihtimalindeki artışın kararda etkili olduğu belirtildi.

İspanya ve İtalya için gerekebilecek olası yardım miktarına ve maliyetine dikkat çeken Moody’s, bu durumun, Euro Bölgesi olduğu gibi tutulması durumunda, yüksek kredi notuna sahip ülkeler üzerindeki baskıyı da artıracağını söyledi.

İspanya’nın yerel bölgelerinden birinin kurtarma çağrısında bulunması üzerine borçlanma maliyetlerinin tırmanması üzerine Avrupa piyasaları dün sert düşüş kaydetti. ABD, İngiltere ve Almanya’nın hazine tahvillerinin getirisi rekor düşük seviyelere gerilerken, hisseler düştü; euro da dolar karşısında tüm zamanların ortalamasının altına kaydı.

Almanya’nın Euro Bölgesi’ndeki “merkezi” konumu göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin euro krizinden tamamen kaçabileceği fikrinin gerçekçi olmadığına dikkat çeken Moody’s’in yetkililerinden Nicolas veron, “Bu açıdan bakıldığında indirim mantıklı görünüyor” dedi.

Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi geçtiğimiz yılın sonundaki yüzde 1.83 seviyesinden dün yüzde 1.18’e geriledi. Hollanda’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin getirisi yüzde 1.63, Lüksemburg’unki ise yüzde 1.71’de seyretti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir