Model Portföy / Yatırım Finansman – (8.07.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren pozitif tarafta kalmayı başardı. 2400, üzerinde kapanış gerçekleştirmeyi başaran BST100, günü %0,72 değer kazancıyla 2425,6 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 2450,0 ve 2475,0 dirençlerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 2400,0 ilk destek olmak üzere 2360,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz haftadan bugüne dek pozitif tarafta kalmayı başardı. Dolar endeksindeki yükselişle beraber kurda görülen değer kazanımı sonrası 17,30-17,35 bandı yeniden test edildi. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 17,45 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 17,08 destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Çin Maliye Bakanlığı’nın ekonomiyi canlandırmak ve altyapı yatırımlarını hızlandırmak amacıyla yerel yönetimlere 220 milyar dolar değerinde özel tahvil satışı için izin vereceği bildirdi. Geçmiş düzenlemeye göre yerel yönetimler yeni bütçe yılı başlayana kadar tahvil ihraç edemiyordu. Fonlama ile birlikte yeni altyapı yatırımlarına 1,1 trilyon yuan kaynak aktarılabilecek.

 Fed’in şahin üyelerinden Christopher Waller ve James Bullard, bu ay 75 baz puanlık faiz artışı olabileceğini belirtti. Açıklama sonrası dolar endeksinde yükseliş devam ederken, oluşan bayrak formasyon hedefi sonrası 109,0 seviyeleri test edilebilir.

 Yurtiçi veri gündeminde Mayıs ayı cari denge ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi (10:00) takip edilecek. Türkiye ekonomisinin Mayıs’ta 6.8 mlr$ cari açık verdiği tahmin ediliyor. Akşam saatlerinde ise Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ile ilgili gözden geçirme sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

 Yurtdışında ABD’de Haziran ayı tarım dışı istihdam rakamları, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar (15:30) açıklanacak. Tarım dışı istihdamda 268 bin kişi artışı, işsizlik oranı %3.6 ve ortalama saatlik kazançlarda aylık %0.3 – yıllık %5.0 artış bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı, Asya’da ise Çin’in 220 mlr$’lık teşvik paketi açıklaması ile uzun süre sonra ilk kez tüm bölge borsalarının pozitif tarafta olduğunu görüyoruz. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, hafta başından itibaren zayıf görünümünü sürdürüyor. 1,01’i sonraki destek olarak izleyeceğimiz paritede, olası yükselişlerde 1,025 direnci üzerinde kapanışlarda 1,0363 hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten