Model Portföy / Yatırım Finansman – (7.11.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. 2100,0 direncini hacimli bir şekilde geçen BIST100, günü %2,72 değer kazancıyla 4216,9 seviyesinden tamamladı. Pozitif görünüm devamını beklediğimiz endekste, 4250,0 direnç olarak takip edilebilir. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 4300,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4184,0 ilk destek olmak üzere 4134,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, yatay seyrine devam ediyor. Her ne kadar Cuma 22 günlük hareketli ortalama altında kapanış gerçekleştirmiş olsa da toparlanmayı başardı. 18,60 üzerinde kalındığı sürece 18,95-19,00 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,50 ilk destek olmak üzere 18,00’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslar Arası Para Fonu (IMF), her sene yapılan 4. madde değerlendirmesini tamamladı. Kuruluşun değerlendirmesinde enflasyonla mücadele için faiz artışı tavsiyesi öne çıktı. Değerlendirmede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına da değinildi. Değerlendirmede politika faizindeki artışla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığını güçlendirecek adımların birlikte atılmasını şiddetle tavsiye ettiklerini bildirdi. Ayrıca bu hamlelerin enflasyonu daha güçlü bir biçimde aşağı çekmeye ve rezervlerin zaman içerisinde yeniden oluşturulmasına destek vereceğini belirtti.

 Yurtiçi veri gündeminde Ekim ayı Hazine Nakit Dengesi (17:30), Hazine’nin 13 aylık kuponsuz ve 10 yıllık sabit kuponlu tahvil ihraçları, Kabine toplantısı ve BIST kapanışı sonrasında VAKBN, AGHOL ve MPARK finansallarını takip edeceğiz

 Yurtdışında Almanya Eylül sanayi üretimi (10:00), inşaat PMI (11:30), Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni (12:30) takip edilecek. ABD’de veri akışı sakin, 3. çeyrek finansalları devam edecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de Cuma günü verilen %1,3’lük tepkiye karşın Fed kaygıları devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın, faizlerin piyasa öngörülerini aşabileceği mesajları sonrasında politika faizi için %5’i aşan tahminler görmeye başladık. Asya’da Çin Sağlık Bakanlığı yetkilileri desteklemese de pandemi tedbirlerinin gevşetileceği beklentisi bölge borsalarına alım getirmeye devam ediyor.

 EURUSD, Cuma günü 50 günlük hareketli ortalama üzerinde kapanış gerçekleştirmeyi başardı. Yeniden düşüş trend direnci üzerinde işlem gören paritede 1,01’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi ile 1,04 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 0,9843 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten