Model Portföy / Yatırım Finansman – (6.02.2023)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren gelen alımlarla yükseliş kaydetti. Saatlik grafiklerde düşüş trend direnci üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %5,16 değer kazancıyla 4997,6 puanla tamamladı. Endekste 5080,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5150,0 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 4960,0 ilk destek olmak üzere 4850,0’e düşüş devam edebilir

 Dolar/TL, kısa ve orta vade hareketli ortalamalar üzerinde işlem görmeye devam ediyor. 18,85 üzeri kapanışlarda 19,00-19,05 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,72 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen ve karar alınan AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan rafineri petrol ürünleri ithalat yasağını içeren yaptırım, geçiş sürecinin sona ermesiyle bugün uygulamaya girdi. Buna göre, AB ülkeleri, artık Rusya’dan dizel ve sıvı yakıt gibi çeşitli rafineri petrol ürünlerini satın almayı durduracak. Bu durumla beraber AB şirketleri, Rusya’dan üçüncü ülkelere rafineri petrol ürünleri ihracatına ancak söz konusu ürünün belirlenen tavan fiyatın altında satılması halinde taşımacılık, sigorta ve finansman gibi çeşitli hizmetleri sağlayabilecek.

 Yurtiçi veri gündeminde bilançolar tarafında TTRAK ve ISCTR’nin finansallarının açıklanması bekleniyor.

 Yurtdışında Almanya’da fabrika siparişleri (09:00), Euro Bölgesi’nde Ocak ayı Sentix Yatırımcı Güveni (11:30) takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de güçlü gelen istihdam verileri ardından ABD endekslerindeki iyimserlik kısmen tersine döndü. 517 bin kişilik kuvvetli istihdam verisi resesyon endişelerini azaltırken, ücret artışlarının da ılımlı kalması (2022 ortalaması %0,4) enflasyona dair beklentileri sınırlıyor. Yine de Fed’in faiz artırımına devamı için istihdam piyasasındaki sıkılığı öne sürmesi nedeniyle faizlerin yükseldiğini izledik. ABD borsalarındaki %1’lik düşüşe karşın dışarıda görünüm olumlu. Son yükselişin ardından bu satışı sert bulmuyoruz. Bu sabah ise ABD vadeliler hafif satıcılı ve Asya piyasaları ise karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması bekleniyor.

 EURUSD, geçtiğimiz hafta Cuma, 1,0890 desteği altında kapanış gerçekleştirdi. 22 günlük hareketli ortalama 1,0830’un üzerinde kalınamadığı takdirde zayıf görünüm devamını beklediğimiz paritede 1,0750’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde 1,0830 üzerinde 1,10 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten