Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (6.02.2023)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son işlem gününe sınırlı yükselişle başlayan BİST100 Endeksi, banka hisselerindeki alıcılı seyrin genele yayılmasıyla, günü %5,16 güçlü yükselişle 4.997,63‘den tamamladı. Bankacılık Endeksi %8,57 yükselişle pozitif ayrıştı. Haftalık bazda ise BİST100 %3,74 düşüşle haftayı kapatırken, Sınai Endeks %4,48 düşüşle negatif, Bankacılık Endeksi %1,76 düşüşle pozitif ayrıştı. Seçime yaklaşırken artan siyasi belirsizliğe ek olarak, mevduat ve KKM’de ve diğer varlıklarda artan getiri imkanının Borsa İstanbul’daki volatilitenin yüksek seyretmesine neden olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Küresel tarafta ise, Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması, Fed’in sıkı duruşunu sürdürebileceğine yönelik algıları güçlendirerek risk iştahını baskıladı. ABD endeksleri günü düşüşle tamamlarken, Avrupa endeksleri karışık seyretti. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi satıcılı, Asya endekslerinde karışık bir seyir izleniyor. VIX ise 18 üzerinde seyrederek ABD borsalarında volatilitenin sınırlı olduğuna işaret ediyor.

Bu sabah Kahramanmaraş’ta 7.4 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Yurt dışı veri gündemi sakin olan bu hafta Fed Başkanı Powell’ın Salı günü gerçekleştireceği konuşmanın risk iştahı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Yurtiçinde ise, VIOP-30 endeksi cuma akşam seansını negatif eğilimle tamamladı. Endeksin güne negatif eğilimle başlayacağını ve gün içerisinde yükselişler oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılarak dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi