Model Portföy / Yatırım Finansman – (3.03.2022)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından, yükselişini sürdürerek 2000,0 seviyesini test etti. Bu seviye üzerinde kalıcı olamasa da 50 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,82 değer kazancıyla 1986,0 puanla kapattı. Güne pozitif bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2000,0 direncini takip etmeye devam edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2060,0’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 1960,0 ilk destek olmak üzere 1933,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, son günlerde bahsettiğimiz 14,10-14,13 bandını direnç olarak izlemeye devam ediyor. Bu bandın geçilmesi halinde 14,50-14,60 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 13,87 ilk destek olmak üzere 13,70’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların olası etkilerine işaret eden uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ve Fitch, Rusya’nın kredi notunu ‘Baa3’ten ‘B3’e ve Fitch ‘BBB’ seviyesinden ‘B’ seviyesine çekti. Açıklamada, Rusya’nın kredi notunun düşürüldüğü ve ülkenin kredi notunun daha fazla düşüş için incelemede kalmaya devam ettiği bildirildi.

 Fed Başkanı Powell, bankanın mart ayı toplantısında 25 baz puanlık faiz artışını destekleme eğiliminde olduğunu, enflasyonun düşmemesi halinde ise agresif hareket etmeye hazır olduklarını söyledi. Bej Kitap Raporunda ise fiyatların ülke genelinde güçlü bir hızla arttığını, şirketlerin gelecek birkaç ay içinde ek fiyat artışları beklediğini bildirdi.

 Yurtiçi veri gündeminde, seans başında şubat ayı enflasyon verisi açıklanacak. Beklenti %3,75.

 Yurtdışı veri gündeminde öğle saatlerinde Almanya Hizmet PMI ve Euro Bölgesi İşsizlik Oranı, ardından ABD tarafında haftalık işsizlik maaşı başvuruları, ISM Hizmet PMI ve Fabrika Siparişleri verileri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Dax vadelisi yatay işlem görmekte. Asya piyasalarının genelinde pozitif hava hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası pozitif tarafta.

 EUR/Dolar ise, dün Powell’ın açıklamaları ardından yeniden düşüş kaydetti. 1,1090 desteğini yakından takip edeceğimiz paritede, bu seviye altında kalınması halinde 1,10’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 1,1450 üzerinde kapanışlarda 1,1250 yenide hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten