Model Portföy / Yatırım Finansman – (23.05.2022)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren zayıf bir görünüm sergiledi. Banka endeksinin pozitif Sanayi endeksinin ise negatif tarafta olduğu BIST100, günü %0,89 değer kaybıyla 2372,3 puanla tamamladı. Güne tepki alımlarıyla başlamasını beklediğimiz endekste 2410,0’u direnç olarak takip edeceğimiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2430,0’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 2360,0 ilk destek olmak üzere 2330,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 16,00 direncini test etmeye devam ediyor. Günlük grafiklerde oluşan flama formasyonu ile 16,00’nın geçilmesi halinde 16,40-16,50 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 15,85 ilk destek olmak üzere 15,65’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 İki yıl aranın ardından Davos’ta dün başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bu yılki toplantısı 26 Mayısa kadar devam edecek. WEF’ten yapılan yazılı açıklamada bu yılki toplantının salgınının ardından ve Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ortaya çıkan ekonomik zorlukların tartışıldığı stratejik bir platform olarak öne çıkmasının beklendiği belirtildi.

 Rus doğal gaz devi Gazprom, Finlandiya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurduğunu doğruladı. Doğal gaz ihtiyacının yüzde 9’unu Rusya’dan sağlayan Finlandiya, Gazprom’un kararı sonrası yaşanacak açığı Baltık ülkelerinden gelen boru hattından alacağı gazla kapatacak. Rusya’ya karşı yaptırımlar gündemde kalmaya devam ederken, NATO’ya katılmak isteyen ülkelerin sayısı arttıkça karşı misillemeler devam edecektir.

 Yurtiçi veri gündeminde reel sektör güven endeksi, İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi (10:00) takip edilecek. Ayrıca Kabine’nin toplanması bekleniyor

 Yurtdışında Almanya IFO endeksleri (11:00) izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de stagflasyon endişeleri devam ederken, Wall Street’te 2001’den bu yana ilk kez yedi hafta aralıksız düşüş yaşandı. Yeni haftanın ilk rakamları ise, ABD vadelilerinde pozitif, Asya’da karışık bir açılışa işarete ediyor. Avrupa ise açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, düşüş trend direnci ve 22 günlük hareketli ortalama 1,0550’in üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalındığı taktirde 50 günlük hareketli ortalama 1,0740’a yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!