Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (23.05.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Haftanın son gününe negatif başlangıç yapan ve gün içinde satıcılı seyrini devam ettiren BIST-100 Endeksi günü %0,89 düşüşle 2.372,35’den tamamladı. Bankacılık Endeksi % 0,75 yükselişle pozitif ayrıştı. Global piyasalarda riskten kaçış ve zayıf seyir devam ediyor. Yurtdışı majör borsalar Cuma günü genel olarak dalgalı zayıf seyrini devam ettirse de özellikle ABD Borsaları BIST kapanışı sonrası gelen alımlarla haftanın son gününü yükselişle tamamladı.

VIX Endeksi 29 seviyesi üzerinden haftayı kapatırken Endeks 25 seviyesi altına gerilemedikçe, ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da bunun sınırlı kalması ve satış fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenir. Son dönemde yurtdışı borsalarda yaşanan güçlü satış baskısına rağmen güçlü görünüm sergileyen BIST’te de kar satışı baskısı artıyor. Kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması, yabancı çıkışının güçlenerek devam etmesi ve enflasyona endeksli alternatif yeni bir TL enstrüman çıkabileceği beklentisiyle BIST 100 Endeksi’nde dalgalı zayıf seyrin kısa vadede devam edeceğini düşünüyoruz.

TCMB verileri 6-13 Mayıs arasında 767 milyon dolarlık güçlü yabancı çıkışına işaret ederken çıkış rakamının çok yüksek olmasının Garanti Bankası’nın gönüllü çağrısından kaynaklandığını düşünüyoruz. CDS’ler 700 seviyesi üzerindeki yüksek seyrini devam ettirirken TL varlıklara ilişkin yüksek risk fiyatlaması devam ediyor. VIOP-30 Endeksi Cuma akşam seansını %0,28 yükselişle tamamladı.

BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %1 üzeri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları yeni haftaya genel olarak pozitif eğilimle başladı. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi denemeleri oluşsa da bunu satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!