Model Portföy / Yatırım Finansman – (21.06.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 2555,0 seviyesini test etmesinin ardından geri çekildi. Özellikle endekste ağırlığı yüksek olan hisselerdeki düşüş BIST100’ü baskıladı ve günü %0,23 değer kazancıyla 2539,2 puanla tamamladı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2555,0 ve 2600,0 dirençlerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 2510,0 ilk destek olmak üzere 2490,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 17,30 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 17,45-17,50 bandı yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde 17,25 ilk destek olmak üzere 16,77’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Biden’ın petrol üreticilerine arz miktarını artırın mesajı ardından, Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon ile mücadele aracı olarak akaryakıttan alınan verginin geçici olarak kaldırılması önerilerinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ancak Kanada-ABD Keystone XL petrol boru hattı projesinin yeniden canlandırılması fikirlerine ise karşı çıktı. ABD tarafında petrol fiyatlarında düşüşü teşvik edici atılımlar önümüzdeki aylarda enflasyonun soğumasının önünü açabilir.

 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde faizleri, Temmuz ayındaki toplantıda 25 baz puan artırmaya niyetli olduklarını, Eylül’de de yükseltmeyi planladıklarını söyledi. Özellikle imalat sektörünü etkileyen yüksek enerji maliyetleri, arz kesintileri ve artan belirsizliğin Euro Bölgesi ekonomisini baskıladığına dikkati çekti. Eylül’den sonra faiz oranlarında kademeli ancak sürekli bir artış yolunun uygun olacağını tahmin ettiklerini aktardı.

 Yurtdışında veri gündeminde Euro Bölgesi cari denge (11:00) ile ABD Chicago Fed ulusal aktivite endeksi (15:30) ve mevcut konut satışları (17:00) izlenecek. Dün kapalı olan ABD borsaları bugün TSİ 16:30’da işleme açılacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de resesyon kaygıları ve Fed’den agresif sıkılaşma beklentileri sürse de, tahvil faizlerinin geçtiğimiz hafta görülen zirvelerden gerilemesi borsalara moral veriyor. ABD vadelileri bu sabah %1.5 civarında artıda, Asya’da da %2.3’lere varan alımlar görüyoruz. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, günlük grafiklerde oluşan ikili dip formasyonu dikkat çekiyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,0520’nin geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,0750-1,0785 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0450 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!