Hisse Tavsiye Listesi / Şeker Yatırım – (21.06.2022)

BIST100 Günlük Yorum

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, dalgalı seyrettiği günü %0,23 yükselişle 2.539,20’den tamamladı. Resesyon kaygılarıyla başta petrol ve demir-çelik gibi emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün etkisiyle endeks ağırlığı yüksek Tüpraş ile Ereğli Demir Çelik hisselerine gelen satışlarla piyasada satış baskısı yaşansa da Havacılık sektörü hislerindeki güçlü yükselişin desteğiyle BIST 100 Endeksi günü yükselişle kapatmayı başardı. Resesyon endişeleriyle global risk alma iştahındaki zayıf seyir devam ederken iki haftalık güçlü satış baskısı sonrası majör borsalar yeni haftaya tepki yükselişiyle başladı.

Majör borsalarda güçlü düşüş sonrası tepki yükselişleri kısa vadede devam edebilir. Ancak, düşüş trendine giren global borsalarda yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılacağını ve orta vadede düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Resesyon endişeleriyle emtia fiyatlarındaki düşüşün devamı durumunda BIST’te de emtia bazlı hisselerde satış baskısı ve zayıf seyir devam edebilir. Ancak, başta bankacılık ve havacılık sektörü olmak üzere güçlü karlılık beklentilerinin devam etmesi nedeniyle BIST’in genel olarak yurtdışına göre güçlü görünümünü devam ettirmesi beklenmektedir.

Bununla beraber, yurtdışı borsalardaki satış baskısının tekrar hızlanması durumunda BIST’te tepki yükselişlerinin de satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve dalgalı seyrin kısa vadede devamı beklenir. VIOP-30 Endeks kontratı akşam seansını yatay eğilimle kapatırken BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda alıcılı bir seyir var. Endeks’in güne yükselişle başlaması ve gün içinde bu eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!