Model Portföy / Yatırım Finansman – (18.05.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında dalgalı bir seyir izlese de, ardından yükselişini sürdürdü. 2400,0 seviyesi üzerinde tutunamayan BIST100, kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,17 artıda 2394,8 puanla tamamladı. Güne pozitif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste, 2430,0 üzerinde 2500,0 direncini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 2380,0 ilk destek olmak üzere 2360,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, son zamanlarda bahsetmiş olduğumuz yükseliş trend kanalı üst bandı 16,00 seviyesine yaklaştı. Bu seviye üzerinde kapanış görülmesi halinde 16,40-16,50 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 15,60 destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Fed Başkanı Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini aktardı. Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi’nde geniş destek bulduğunu söyledi.

 Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ukrayna ile Rusya arasındaki heyetler arası müzakere sürecinin askıya alındığını bildirildi. Açıklamada Rusya’nın değişiklikleri dikkate almamasının asıl neden olduğu aktarıldı.

 Yurtdışında Euro Bölgesi TÜFE (12:00) öne çıkıyor. Bölgede TÜFE’nin aylık 0,6 artışla yıllık TÜFE’nin %7,4’ten %7,5’e yükselmesi bekleniyor. ABD’de ise konut başlangıçları ve inşaat izinleri (15:30) açıklanacak. G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Almanya’da üç gün sürecek toplantılar için bir araya gelecekler.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD borsalarında tepki hareketi dördüncü gününde de devam ederken, tüm majör endekslerde ilk Fibonacci kırılma seviyesinin (%23.6) yukarı yönde aşıldığını görüyoruz. Fed Başkanı Powell’ın faizlerde artışın süreceğine işaret etmesi ve zayıf bilançolar bu sabah ABD vadelilere satış getirse de, “aşırı satım” bölgelerinden gelen bu tepkinin devam edebileceğini düşünüyoruz.

 EUR/Dolar ise, dün akşam saatlerinde Fed başkanı Powell’ın açıklamaları ardından 1,05 üzerinde kapanış gerçekleştirdi. 22 günlük hareketli ortalama 1,0585’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde 1,075’e yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!