Model Portföy / Yatırım Finansman – (10.05.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında satış baskısıyla karşılaşarak 2440,0 seviyesine kadar geri çekildi. Ardından toparlanmayı başaran BIST100, günü %0,28 değer kazancıyla 2465,7 puanla tamamladı. Güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 2480,0 direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde 2500,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2440,0 ilk destek olmak üzere 2400,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, son zamanlarda bahsetmiş olduğumuz önemli direnç seviyesi 15,00 üzerinde işlem görmekte. Bu seviye üzerinde kalındığı taktirde trend kanalı üst bandı 15,80’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 14,90 ilk destek olmak üzere 14,77’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Merkez Bankası (Fed) Finansal İstikrar Raporu yayımladı. Raporda Ukrayna’daki savaş ve yüksek enflasyonun finansal sisteme yönelik başlıca riskler oluşturduğunu bildirdi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının insani ve ekonomik zorluklara neden olduğuna işaret edilen raporda, savaşın ABD ve küresel ekonomiler üzerindeki etkilerinin oldukça belirsiz olduğu ve yakın vadede savaş ve ilgili gelişmelerin enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı yaratmasının ve ekonomik faaliyet üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğu kaydedildi. Bu doğrultuda işletme ve hane halkı borcunun geçen yıl arttığı, muhtemelen bu yıl da artmaya devam edeceği vurgulandı.

 Yurtiçi veri gündeminde Mart ayı işsizlik oranı (10:00), Hazine’nin 2, 6 ve 10 yıl vadeli borçlanma ihaleleri ile endeks kapanışı sonrasında PGSUS, MPARK ve VAKBN 1Ç22 sonuçları takip edilecek.

 Yurtdışında Almanya ve Euro Bölgesi’nde ZEW beklenti ve mevcut durum endeksleri (12:00) takip edilecek. ABD tarafında Fed üyelerinden John Williams, Thomas Barkin, Christopher Waller, Neel Kashkari, Loretta Mester konuşmaları takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, son dönemde paylaşılan Fed anketlerine göre, enflasyon beklentileri yukarı, büyüme beklentileri ise aşağı revize ediliyor. Yüksek enflasyon ortamında ekonomik durgunluğa, kısaca stagflasyona sürüklenen ABD ekonomisine dair endişeler borsalarda satışların sürmesine neden oluyor. Dün %4’lere varan kayıpların ardından ABD vadelileri bu sabah pozitif bölgede. Asya’da da genel görünüm satıcılı, ancak dünkü bir kısmı telafi edilmiş durumda.

 EUR/Dolar ise, 10 günlük hareketli ortalama 1,055 üzerinde işlem görüyor. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz paritede 1,07 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!