Model Portföy / Vakıf Yatırım – (6.09.2022)

Vakıf Yatırım – Hisse Model Portföy

Kar realizasyonu amacıyla bankaları model portföyden çıkarıyor, BIMAS ve TAVHL’yi ekliyoruz

Bankacılık endeksi Ağustos ayı başından bu yana TL bazında %76 yükselirken, aynı dönemde BIST100 endeksi %26 artış sergiledi. Bankacılık sektöründe son yaşanan bu hızlı yükseliş hareketi sırasında, model portföyümüzde %16,3 ağırlığı bulunan Akbank endeksi %20 yenmeyi başarırken, %14,5 ağırlığı bulunan İş Bankası ise endeksi %52 yendi. Kar realizasyonu amacıyla model portföyümüzden Akbank ve İş Bankası’nı çıkarırken, aynı zamanda, son yükselişle birlikte takip listemizde yer alan bankaların yükseliş potansiyeli kalmamasına bağlı olarak AKBNK, GARAN, ISCTR ve YKBNK için AL olan uzun vadeli önerilerimizi “TUT” olarak revize ediyoruz.

Daha önce kar realizasyonu amacıyla model portföyümüzden çıkardığımız ancak beğenmeye devam ettiğimiz TAV Havalimanları ile güçlü operasyonel performansını sürdüren BİM’i, model portföye ekliyoruz.

2Ç22 finansalları ardından yaptığımız revizyonlar sonrasında endeks hedefimiz 3.680 seviyesinde yer almakta olup, hedefimize göre takip listemizdeki bankacılık sektörü hisseleri için %13 düşüş potansiyeli, banka dışı hisseler için ise %16 yükseliş potansiyeli öngörmekteyiz. Endekse ilişkin kısa vadeli görüşümüzü ise “Temkinli İyimser” olarak koruyoruz. Model portföyümüz yılbaşından bu yana endeksi %12 yenmeyi başardı.

Hisse Model Portföyde Önerdiğimiz Hisseler

 Şişe Cam: Faaliyet gösterdiği her segmentte güçlü operasyonel performans sergileyen Şişe Cam’ı 34,40 TL hedef fiyatla model portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.

 TAV Havalimanları Holding: Yüksek sezonun yanı sıra Almatı’nın desteğinde yılın ikinci yarısında da güçlü sonuçlar açıklamaya devam edeceğini öngördüğümüz TAV’ı, 72,50 TL hedef fiyat ile portföyümüze ekliyoruz.

 BİM: Yüksek seyreden enflasyon, trafik büyümesi ve mağaza açılışları ile güçlü operasyonel performansını sürdüren BİM’i, 151,00 TL hedef fiyat ile model portföyümüze ekliyoruz.

 Tofaş: Stellantis’ten gelecek potansiyel yeni model beklentisiyle portföye eklediğimiz Tofaş’ı, 118,00 TL hedef fiyat ile model portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.

 Kardemir: Yılın ikinci yarısında şirket için daha zorlu faaliyet ortamı öngörmekle birlikte, operasyonel performansını beğendiğimiz Kardemir’i, 17,00 TL hedef fiyatla portföyümüzde tutmayı sürdürüyoruz.

 Sabancı Holding: Net aktif değerine göre %25 iskontolu işlem gören Sabancı Holding’i 31,90 TL hedef fiyat ile model portföyümüzde yer vermeye devam ediyoruz.

Yeni hisse model portföyümüz

Hisse Model Portföy Performansı (Yılbaşından bu yana)

Kaynak: Vakıf Yatırım Model Portföy