Model Portföy Önerileri / Oyak Yatırım – (3.02.2023)

Revize Hisse Önerileri

YKBNK’yi çıkarıyoruz

Artan TL mevduat maliyetleri ve TÜFE’deki olası gerileme nedeniyle bankaların kredi/mevduat makası ve net faiz marjlarının önümüzdeki çeyreklerde daralmasını ve bunun da karlılığa olumsuz yansımasını bekliyoruz. Bu nedenle model portföyümüzde bankacılık sektörünün ağırlığını azaltmaya karar verdik. Temel olarak beğenmemize rağmen, YKBNK’yı bu doğrultuda model portföyümüzden çıkarıyoruz.

MGROS’u ekliyoruz

Migros’u güçlü 4Ç22 beklentilerimizin etkisiyle model portföyümüze ekliyoruz. Değişik mağaza formatları, on-line mağazacılık tecrübesi, son yıllarda artan metrekare bazında büyüme, özel markalı portföyünü zenginleştirmesi ve rekabetçiliğini artırması güncel makro ortamdan da daha fazla faydalanmasını sağlamaktadır. Güçlü bilanço yapısı, açık döviz pozisyonunun kapatılmış olması ve temettü dağıtma potansiyeli olumludur. Şirketin faaliyet giderlerindeki enerji giderlerinin yüksek payı ve son dönemdeki enerji fiyatlarındaki indirimler de pozitiftir. Şirket hisselerinin son üç aydaki performansı endeksin %12 gerisindedir. Tahminlerimize göre şirket 2023T FD/FAVÖK 2.3x’ten işlem görmektedir.

Model portföyümüzün getirisi 15 Aralık 2022 kapanışlı son gözden geçirmemize göre endeksin %2,1 üzerindedir. Güncel model portföyümüz TUPRS, MGROS, AKBNK, KCHOL, SISE, THYAO, MAVI , DOAS ve AKGRT hisselerini içermektedir.

Portföydeki Değişiklikler

Portföyün Relatif Performansı

Kaynak: Oyak Yatırım Model Portföy