Model Portföy / Alnus Yatırım – (17.04.2024)

Model Portföy Revizelerimiz

 Akbank (AKBNK)’ın model portföyümüzdeki ağırlığını; beklentimizden hızlı hedef fiyatımıza ulaşmasına karşın, sektörün kârlılığına ilişkin belirsizlikle yüzde 12,5’den yüzde 7,5’e indiriyoruz. BDDK’dan son gelen veriler kapsamında Şubat ayında sektörün kârlılığını aktırmasının; faiz giderlerindeki spesifik gerilemeden kaynaklı olarak öngörüyoruz ve TCMB’nin kredi sıkılaştırmasını içeren yeni regülasyonları ve artan jeopolitik risklerin neden olabileceği enflasyon artışlarının mevduat faizlerinde yukarı yönlü risk oluşturması gibi unsurlarla; önümüzdeki aylarda bankacılık tarafında net faiz gelirlerinin baskı altında kalacağını düşünmekteyiz.

 Kardemir (KRDMD)’nin model portföyümüzdeki ağırlığını; Çin ekonomisinin dün iyi gelen GSYİH verilerine karşın, yüksek faiz oranlarının devamı ve jeopolitik riskler kaynaklı olarak küresel çapta çelik talebine dair endişelerin korunuyor olması, korumacılık tedbirleri ve iç tarafta kredi sıkılaştırmasının etkisiyle İnşaat sektöründe toparlanmanın gecikeceği öngörüsü ile yüzde 12,5’den yüzde 7,5’e indiriyoruz.

 MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK)’ni; sektördeki sağlık turizmi canlılığı, korunaklı fiyatlandırma (TBB ve SUT) politikası ve bu çerçevede güçlü nakit akışının devamına yönelik beklentilerle 276,00 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesi ile model portföyümüze ekliyoruz. Şirket hisselerinin model portföyümüzdeki ağırlığı şuan için yüzde 5,0’dir.

 Migros (MGROS)’u; enflasyon oranlarına ilişkin yeniden ortaya çıkan yukarı yönlü risklerin sektöre yönelik nakit akışı için destekleyici olacağı beklentisiyle, 612,00 TL hedef fiyat ve AL tavsiyesi ile model portföyümüze ekliyoruz. Şirket hisselerinin model portföyümüzdeki ağırlığı şuan için yüzde 5,0’dir.

Kaynak: Alnus Yatırım Model Portföy