Migros Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (20.12.2018)

Migros Hisse Yorumu

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 15,00 TL
Hedef Fiyat : 32,80 TL
Getiri Potansiyeli: % 119

Borçluluğu azaltma hedefi destekleyici olacak

Migros son yıllarda uygulamaya koyduğu stratejik adımların yanı sıra, yüksek enflasyon ve 2017 yılında başlayan Kipa konsolidasyonunun da desteğiyle 2015-2017 döneminde güçlü gelir büyümesi sergiledi. i) Müşteri trafiğinde ve sepet büyüklüğünde iyileşmeyi destekleyici farklı ürün kategorilerine yatırım yapması ii) ciro performansı ve operasyonel verimliliği artıran küçük m²’li mağaza odaklı genişlemesi iii) IT ve CRM altyapısında uyguladığı stratejiler büyümeyi destekleyiciler arasında yer alıyor. Devam eden Kipa mağazalarındaki optimizasyon çalışmaları sonucu verimlilik artışının desteği ile 2019 yılından itibaren Migros operasyonlarında daha fazla güçlenme ve marjlarda kademeli olarak iyileşme bekliyoruz. Euro cinsi finansal borcu nedeniyle hisse performansı baskı altında kalan hissenin yılbaşına göre BIST’e relatif %28 negatif performans sergilediğini düşündüğümüzde, hissenin aşırı cezalandırıldığı görüşündeyiz. Ayrıca, borçluluğun azaltılması konusunda atılacak adımların hisse performansında ana tetikleyiciler arasında olacağını düşünüyoruz. Değerlememiz sonucunda Migros için 12-aylık hedef piyasa değerimiz 5.939 mn TL, hisse başına hedef fiyatımızı ise 32,80 TL seviyesinde belirliyor, Migros hisseleri için tavsiyemizi ‘AL’ olarak başlatıyoruz.

Borçluluğun azaltılması konusunda atılacak adımların hisse performansında tetikleyici olacağını düşünüyoruz. Şirket yönetiminin 1-2 yıl içerisinde, yaklaşık 300 mn TL değerinde varlık satışına giderek, borçluluğunu azaltma yönünde hedefi bulunuyor. Migros’un yüksek euro cinsi finansal borcunu önemli bir risk unsuru olarak görmekle birlikte, borçluluğun azaltılması konusunda atılacak adımların hisse performansında tetikleyici olacağını düşünüyoruz.

– Benzerlerine göre iskontolu. Migros, 2019 ve 2020 yıllarına yönelik tahminlerimize göre 4,72x ve 4,19x FD/FAVÖK ile uluslararası benzer şirketler ortalamasına göre sırasıyla %30,7 ve %34,6 oranlarında iskontolu işlem görüyor. Migros’un son yıllarda uyguladığı etkili stratejiler ile pazar payı kazanımını önümüzdeki dönemde de sürdürmesini bekliyoruz. Ayrıca, ciro performansını ve operasyonel verimliliği artırdığını düşündüğümüz küçük m²’li mağazalara odaklı genişleme stratejisinin Migros’un büyüme hikayesinin ana destekleyicilerinden olacağını düşünüyoruz.

Riskler. L-f-L satış büyümesinin beklentimizin altında gerçekleşmesi, borç azaltma planlarında olası gecikmeler, TL’nin euro karşısında daha fazla değer kaybı yaşaması, yurt içi pazarda rekabetin yoğunlaşması ve makroekonomik görünümde olası kötüleşme tahminlerimiz ve hedef fiyatımız üzerinde öne çıkan aşağı yönlü risklerdir. Ayrıca, Migros hissedarlarından BC Partners’ın %22,8’lik payı için gündeme gelebilecek olası hisse satışı, hisse performansı açısından önemli bir risk unsuru olup, potansiyel hisse satışının piyasa değerinin altında bir fiyat seviyesinden gerçekleşmesi hisse performansını olumsuz yönde etkileyebilecek riskler arasında sıralanabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.