Migros Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

Migros Hisse Yorumu

Mali Analiz : 2013 2. çeyrekte şirket beklentilere yakın 161 milyon TL net dönem zararı açıkladı. Zarar açıklanmasındaki temel etken döviz kredilerinden kaydedilen kur farkı giderleri oldu. Şirket’in 2013/06 mali tablolarında 998.8 milyon Euro olan kredilerinden kaynaklanan yaklaşık 180 milyon TL’lik kur farkı oluşmuştur. Ayrıca şirketin 2. çeyrek vergi giderleri, yıllık bazda %315.7 oranında artmıştır. Net satışlar yıllık bazda %10.8 oranında ve çeyreklik bazda %8.2 oranında artarak 1,721 milyon TL’ye ulaşmıştır. Yurtiçi satışlar yıllık bazda %10.6 artış gösterirken, yurtdışı satışlar yıllık bazda değişiklik göstermemiştir. Artan faaliyet giderleri marjları baskı altına aldı ve faaliyet karı beklentilerin %8 altında kaldı. 2013 ilk yarı itibariyle, MigrosJet mağazaları 51 mağaza ile başı çekmekte olup, Şirket toplamda 109 mağaza açılışı gerçekleştirmiştir.

Planlar/Hedefler: Şirket 2013 itibariyle 1.000 mağazayı aşmayı ve %12-12 büyüme hedefi bulunmaktadır. Migros Ticaret A.Ş. supermarket pazarındaki öncü konumunu güçlendirmek için yurtiçi satış alanının %87’sine tekabül eden ve önümüzdeki döneme yönelik fırsatlar gördüğü ana iş kolu Süpermarket işine odaklanmaya devam etmeyi planlamaktadır. Şirket, 2013 yılında 100-150 arası yeni süpermarket ve 2-3 yeni hipermarket açılışı planlamakta olup yurtiçinde organize perakende sektöründeki pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, Kazakistan ve Makedonya operasyonları şirketin konsolide satışlarına katkı yapmaya devam etme planlarındandır.

Değerlendirme : Şirket’in bilançosunda 2,1 milyar TL büyüklüğünde, uzun dönemli Euro cinsinden borçlarına bağlı açık döviz pozisyonu bulunmaktadır. Şirketin bu sebeple net karı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. BC Partners şirket için seçenekleri değerlendirmek üzere JP Morgan ve Bank Of America’ya yetki verdi. BC Partners’ın Migros’dan hisselerini satarak çıkması hissenin fiyatı üzerinde beklenti yaratan en önemli değisken olarak öne çıkmaktadır. Bu sebeple hisse için “Endeks Üzeri Getiri” tavsiyemiz ile 20.90 hedef fiyat olarak belirlenmiştir.

Riskler arasında Şirket’in borcundan dolayı oluşan açık pozisyonu ve kur hassasiyetinin mali tablolar üzerindeki baskısının devam etmesi beklenmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Migros hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir