Ereğli Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (07.10.2013)

Ereğli Hisse Yorumu

Mali Analiz: Net karı 2013 yılı 2. çeyrekte bir önceki döneme ve geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla %35 ve %273 artış göstererek 324,8 milyon TL oldu. Türk Lirası’ndaki değer kaybı sebebiyle oluşan Ticari alacaklardan kaynaklanan kur farkı gelirlerinin esas faaliyetlerden gelirler içerisinde sınıflandıran şirketin faaliyet karı 2013 yılı 2. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %231 artış göstererek 518 milyon TL’ye ulaştı. Şirket 2013 yılı ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre toplam üretimini %22,5, satış gelirlerini %9 artırırken ihracat gelirleri %16,9 azaldı. 2013 yılı ilk altı ayında ürün satış fiyatları yassı mamulde ortalama % 9, uzun mamulde ortalama %13 azalmış olsa da satış hacmindeki %16’lık artış net satış gelirlerinin %5 artarak 5.047 milyon TL olmasını sağladı.

Bağlı ortaklığı olan Erdemir Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Malatya’da yapılacak olan 3 milyon ton/yıl kapasiteli Demir Cevheri Zenginleştirme ve Peletleme Fabrikası yatırımı için 31 Mayıs 2013 tarihinde yatırım teşvik belgesi aldı. Belge konusu yatırım komple yeni yatırım olup, tutarı 1.5 milyar TL’dir. Yatırımın tamamlanması halinde Ereğli’nin demir cevheri ithalatına olan bağımlılığının azalması ve tedarik maliyetinin gerilemesi beklenmektedir.

Temettü Dağıtımı: Erdemir 21 Kasım’da nakit temettü dağıtım kararı aldı. Şirket hisse başına 0.1157TL nakit temettüyü 21 Kasım 2013 tarihinde dağıtmayı planladığını açıkladı. Hatırlanacağı gibi şirket 30 Mayıs tarihinde de 0.03428TL tutarında temettü dağıtmıştı. Sürpriz olan bu dağıtım kararı hisse üzerinde kısmen olumlu etki yaratabilir.

Değerlendirme : Hammadde maliyetlerindeki gerileme, kapasite kullanım oranındaki artış ve TL’deki değer kaybı 2013 yılı ikinci çeyreğinde şirketin karlılık marjlarını olumlu etkilemiştir. EREGL hisseleri için gerek güçlü 2. çeyrek sonuçları gerekse olumlu yılsonu beklentileri nedeniyle “ Endekse yakın getiri ” tavsiyesi ile 2,80 TL hedef fiyat olarak belirlenmiştir.

Riskler: Global makro ekonomide yaşanabilecek sorunlara bağlı olarak çelik fiyatları üzerinde baskı yaşanması ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca 30 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirdiği hisse satışı ardından Ereğli’deki payı %18,74’e gerileyen ArcelorMittal’ın hisse senedi satma ihtimali fiyat üzerinde baskı yaratabilir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Ereğli hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir