Migros 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / Tacirler Yatırım – (15.03.2017)

25TL hedef fiyatla AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Hedef fiyat TL25

Getiri potansiyeli 16%

Migros perakende sektörü içerisinde, 16 Kasım tarihli yayınladığımız raporumuzdan bu yana en iyi performans gösteren hisse olurken, %22 mutlak getiri sağladı. Sektör ortalamasının üzerinde satış büyümesi ve nakit akışındaki iyileşme, TL’nin avroya karşı değer kaybına rağmen, hissedeki yükselişi destekledi. Migros için “AL” tavsiyemizi sürdürürken hedef fiyatımızı 25 TL seviyesine (önceki 24 TL) yükseltiyoruz. 2017 şirket beklentilerinin tahminlerimizin üzerinde açıklanması ve Kipa’nın finansallarında gözlemlenen iyileşme tahminlerimizde yukarı yönlü revizyona neden oldu. Bilindiği üzere Migros, Kipa hisselerinde çağrı muafiyeti için SPK’ya başvurdu. Çağrı olması durumunda 135 milyon TL ek nakit çıkışı ve hedef fiyatımızda %3 gerileme öngörüyoruz.

Güçlü 2017 beklentileri sonrası tahminlerimi yukarı çekiyoruz – 2017’de Migros’ta %33 ciro büyümesi öngörümüz, yönetimin %30-35 ciro büyüme beklentisine (Kipa finansalları Mart 2017’den itibaren dahil) paraleldir. Büyümenin %19’luk kısmının Kipa satın alınmasından kaynaklanacağını düşünüyoruz. Migros’un operasyonlarında ise satış alanındaki büyüme ve metrekare bazı cirodaki iyileşmenin katkısıyla %14 ciro büyümesi, bekliyoruz. FAVÖK marj tahminimizi de %4,5 seviyesine yükseltiyoruz (kıdem tazminatı dahil %5). Tahminimiz şirketin %5-5,5 beklentisine yakındır. Ayrıca modelimize 4. Çeyrekte işletme sermayesinde görülen toparlanmayı ve tahminimizin altında açıklanan 2017 yatırım harcaması beklentisini ekledik. Böylelilkle nakit akışı tahminlerimizi hafif yukarı yönlü revize ettik.

Operasyonel toparlanmanın 2Y17’de başlayacağını düşünüyoruz – Migros yönetiminin Kipa’da yeniden yapılandırmaya yönelik çalışmaları nedeniyle önümüzdeki aylarda faaliyetlerde geçiş dönemi yaşanacağını düşünüyoruz. Öncelikle 2Y17’de genel yönetim ve pazarlama giderlerinde iyileşme bekliyoruz. Kipa hipermarketleri satış alanında beklenen iyileşmeler ve tedarik zincirinin verimli çalışmasına yönelik yatırımların 2018-2020 döneminde 90 baz puan marj büyümesine neden olacağını tahmin ediyoruz.

2017’de net borç/FAVÖK rasyosunun geçici olarak 3,9x seviyesine yükseleceğini öngörüyoruz – Migros’un net borç seviyesinde, Kipa satın alımı sonrası 2017’de %43 yıllık artış öngörüyoruz. Kipa’daki net borç seviyesinin yanında Migros, yeniden yapılandırma planlarına paralel olarak Kipa’ya 50 milyon TL sermaye koymayı planlıyor. Kipa’nın gayrimenkul portföyünü değerlendirmeye yönelik fırsatlar ve önümüzdeki dönemde Migros’un nakit akışında beklenen iyileşmenin katkısıyla yakın dönemde Migros’un net borç/FAVÖK seviyesinin 3x’ın altına gerilemesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!