Merkez Bankasından Dolar Hamlesi

Utku Altunöz – 26.12.2016

Değerli takipçilerim. 2016 yılını bitirmemize bir haftadan kısa bir süre kala dolardaki değerlenme ile birlikte dünyanın en fazla değer kaybına uğrayan para birimimize karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Son yazılarımızda bu duruma çokça değinmiştim. Bugün TCMB, TL’deki istikrarı sağlamak için dolar cinsi yabancı para zorunlu ve serbest hesaplara ödenen faizi yüzde 0,49’dan yüzde 0.75’e çıkardı. 2015 yılından beri ilk defa söz konusu oranlarda değişikliğe gidildi.

Peki bu ne anlama geliyor? Hemen açıklayalım. 2015 yılına kadar merkez bankamız kendi kasasında tutulan yabancı para cinsinden zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara faiz ödenmesi yapmamaktaydı. 2015 yılıyla birlikte söz konusu kalemlere faiz ödemesi uygulaması başlattı. Söz konusu uygulama ile özellikle Fed ve AB merkez bankalarınca yapılan faiz artırımları durumunda, Türkiye’de ki bankaların artan fonlama maliyetlerine olumlu bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. FED ’in 14 Aralıktaki 25 baz puan faiz artırımının ardından TCMB’nin bu oranda revizyona gitmesini oldukça olumlu ve yerinde bir hareket olarak görüyorum. Bu durum bankacılık sektörü kârları açısından sınırlı olumlu bir etkiye sahip olmakta olup temel olarak finansal istikrarın desteklenmesi doğrultusunda atılan bir adım olarak görülebilir.

Altın Fiyatlarında 2017 Revizyonu…

Teknik açıdan altın fiyatlarındaki genel görünümün negatif olarak devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Altın ons fiyatının satışların sürmesi durumunda yılı 1.100 dolar seviyesinden tamamlayacağını öngörmekteyim.

Bununla birlikte

Morgan Stanley isimli yatırım bankası, 2017’ye kadar birçok altın madeninin kapanacağı için piyasada altın stoğunun azalacağını ve altın fiyatlarının yükseleceğini tahmin eden bir rapor çıkarması, altına olan talebin artmasına doğrudan neden olabilir. Buna ilaveten BMI Research, e-posts raporunda, altının 2017 yılı için fiyat tahminini ons başına 1,400 dolara çıkardığını duyurdu. 1,350 dolar düzeyinden revize edilen bu oranla birlikte altında 2017 yılında yukarı yönlü beklentilerde bir artış olduğunu söylemek oldukça gerçekçi bir yaklaşım olur. Ayrıca söz konusu raporda BMI, “Altın fiyatlarının önümüzdeki çeyreklerde yukarı yönde hareket etmeye devam etmesini bekliyoruz, zira zayıf ekonomik büyüme ve yükselen enflasyon büyük gelişmiş ülkelerde reel faizleri düşük tutmaya devam ediyor” dedi. Brexit ve zayıf ABD büyümesinin altına yönelik yukarı beklentileri desteklediğini belirtti. Bir sonraki yazımda Dünya ve Türkiye ekonomisinde 2017 beklentilerini paylaşacağım….

Doç. Dr. Utku Altunöz

E-mail: utkual@hotmail.com

https://twitter.com/utkualtunoz

Finkafe'de Paylaş