Mart Ödemeler Dengesi İyi Gelebilir!

Aydın Eroğlu – 13.05.2014

Saat 10:00’da belli olacak olan Mart ödemeler dengesi kurun da desteği ile iyi gelecektir beklentisi hakim ki aynı fikirdeyim. Ancak, sonraki aylarda aynı durum sürecek mi emin değilim.

Dış Borsalar Yükselişte!
ABD Dow J. rekor kapanışlar yapıyor. Almanya Dax endeksi de zirveleri zorluyor. Bugün de dışarıda pozitif bir açılış yaşanması bekleniyor. Ancak bulundukları seviyelerin önemli dirençler olduğunu belirtmek isterim. Ani bir realize yaşamaları halinde, BIST de bu realizeye ayak uyduracaktır. Kısacası çok dalgalı bir kaç gün yaşanabilir.

BIST Bilanço Dönemi Tamamlandı.
BIST’in üç aylık bilançoları tamamlandı diyebiliriz. Üç aylık bilançolar bağımsız deneticiye girmediği için, çok dikkate almadığım bilançolardan birisidir. Altı aylık bilançolar ile ciddi farklar yaşanabilir. Bilançolar bittiği ve altı aylık bilançoların gelmesi yazın sonuna doğru olacağı için, klasik yaz rehaveti dönemi beklentilerinin başladığı döneme giriyoruz. Faizlerin inebileceği beklentileri olmasaydı, bizler de hisse bazlı yükselişler hariç, realizelerin olmasını bekleyebilirdik. Şimdi de biten bilançolar sonrası bu görüntüler kısmen yaşanabilir ama, Haziran ayında ECB’nin piyasalara likidite verme ihtimali, zaten faiz indir baskısı altında olan TCMB’nın faiz indirim sürecini de başlatabilir. Eğer PPK(Para Piyasası Kurulu) faiz indirmeye başlarsa, bu süreç bankaların karlarında ekstra artışlar yaratacağı için, banka hisselerinin yükselmesine imkan verir. İşte bu beklenti nedeniyle de bankalarda yeterli realizeler yaşanmazsa, BIST için de fazla bir düzeltme görmeden, hareketli bir yaz yaşayabiliriz.

Teknik destek-direnç seviyelerinine sık sık başvurulmasını tavsiye ederim.

NOT: Sitemizde geçen hafta yaşadığımız saat hatası yine yaşanıyor. Veriler + 3 saat ileri zamanla iletilmiş gibi gözüküyor. Arkadaşlar sorunu çözmeye çalışıyorlar. Lütfen mevcut zamana göre ileri bir saat detayı görürseniz, gerçek zaman detayının bu olmadığını biliniz. Sorun beklenti yazısının zamanında değil, diğer verilerin saat detayında yaşanıyor.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir