Marmara Üniversitesi – CFO Eğitim Programı – (23 Şubat – 30 Mart 2019)

Marmara Üniversitesi ve BMI işbirliğiyle düzenlenen, Üst Düzey Finans Yöneticilerini geliştirmeye yönelik, “Stratejik Finansal Liderlik Sertifika Programı” yeni dönem tarihi belli oldu.

Günümüz iş dünyasında, şirketlerin geleceği büyük oranda stratejik finansal kararlarındaki başarılarına bağlı. Her geçen gün artan ve küresel düzeye yayılan rekabet ortamında şirketlerin finans fonksiyonu en önemli departmanı haline gelmiş durumda. Dolayısıyla, Finans Yöneticilerinin kurum içerisinde oynadığı rol de hızla değişiyor ve ajandaları giderek genişliyor.

Sektörün Finans Yöneticilerinden beklentisini detaylıca analiz eden Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Business Management Institute işbirliğinde hazırlanmış “Geleceğin Lider CFO’ları: Stratejik Finansal Liderlik Sertifika Programı”, bugüne kadar Türkiye’nin en önemli şirketlerinde orta düzey yönetici koltuğunda oturan finans yöneticilerinin tercih ettiği bir program oldu. Toplamda 250’nin üstünde mezun vermiş olan program, katılımcı profiliyle de, finans alanında Türkiye’nin en başarılı programlarından biri olarak gösteriliyor. Yeni dönem tarihi 23 Şubat 2018 olarak belirlenen eğitime yine yoğun ilgi var. Harvard, Stanford, Columbia gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinin yönetici geliştirme programlarının muadili olarak hazırlanmış ve tasarlanmış olan program, liderlik özelliklerine sahip ve şirket stratejisine katkı sağlayabilecek Üst Düzey Finans Yöneticileri yetiştirmeyi hedefliyor.

Eğitim programının amacı, finansal yönetim alanında deneyim sahibi ve bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen kişileri, En Üst Seviye Finans ve Mali İşler Yöneticisi (CFO) rolüne hazırlamak, stratejik bakış açısına ve güçlü liderlik özelliklerine sahip CFO’lar yetiştirmek. Bir CFO’nun sahip olması gereken yetkinlik ve teknik özelliklerin kapsama alındığı program, toplam 11 gün sürecek ve katılımcılar eğitim boyunca Türkiye’nin Finans – Muhasebe alanında önde gelen isimlerinden eğitim alacaklar.

Program İçeriği ve Eğitmen Kadrosu
Sertifika programına katılacak adaylar, CFO rolünde ihtiyaç duyacakları finans stratejisi, kurumsal yönetim ilkeleri, uzun dönem finansal planlama, iç ve dış raporlama, bütçeleme, vergi planlaması, şirket değerleme yöntemleri, iç denetim ve iç kontrol, suistimal ve sahteciliğin önlenmesi, finansman ve borç yönetimi, şirket birleşme ve satın alma yönetimi gibi finansal yönetim konularında teknik bilgilerle donanacakları gibi, sektörde önde gelen firmaların deneyimli CFO’larının kendi tecrübelerinden ortaya çıkan tavsiyelerini dinleme ve onlara soru sorma imkanı da bulacaklardır.

Marmara Üniversitesi eğitmen kadrosundan Prof. Dr. Nuran Cömert, Prof. Dr. Barış Sipahi, Prof. Dr. Erkan Aydın,  Prof. Dr. Cengiz Bahçekapılı, Doç. Dr. Şevket Sayılgan gibi çok önemli akademisyenlerin eğitmen olarak yer aldığı programda, aynı zamanda sektörün önde gelen kurumlarından birçok üst düzey finans yöneticisi de programda yer alıyor.

Toplam 11 Gün (6 hafta sonu) sürecek olan eğitim programında, finans – muhasebe alanında ortalama 5 yıl deneyimli ve bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen iş dünyası profesyonellerinin katılımcı olması hedefleniyor. Program sonunda başarılı olan katılımcılar ise Marmara Üniversitesi tarafından resmi “Stratejik Finansal Liderlik Sertifikasına” hak kazanacaklar.