Likit hisseler

Endeks için yukarı yönlü görüşümüzü korumaya devam ediyoruz.

Prim döngüsü oluşan hisseler farklı bakış modellere göre harekete geçmektedirler. Son 3 ayda bankaların ucuzluğuna dikkat çekmiştik. Sürpriz gibi görünen artmamış faiz kararı sonrası düşüşler görülmüş olsa da sektör algoritmik anlamda caziptir. Rekabetçi kur anlayışını, rekabetçi model anlayışına taşıyamazsak reel büyüme negatif alanda ilerleyecektir.

Önceki yazılarda ISCTR ve HALKB kıyaslaması yaparak tercih için algoritma belirtmiş de olduk. Kurallar dizisinin sonucu olarak son 20-30 günlük performansa bakabiliriz.

ASELS ve MGROS kıyası için de benzer bakıştayız: kurallar döngülere dayandırılmadıkça hata oranı artar. ASELS için son 1 haftaki hareketi buna göre değerlendirmek gereklidir. İlgilenenler önceki yazılara ulaşabilir.

Likit hisseler içinden devam edebiliriz: böylece yabancı yatırımcı gözdesi ve aynı zamanda küçük yatırımcı için de cazip olabilecek gelişmeleri sağlayabiliriz. Yani Likit Hisse endeksi dahilindekiler cazibe taşır ve kurallara uymakta daha uygun oldukları da düşünebilir: algoritmik kurallar.

Pek çok endekste olan durum

Evet, bu endeks de genel olarak ucuz durumdadır. Algoritma bunu belirtmektedir.

Algoritmanın sayısal değerleri üzerinden kurallar kümesi oluşturmak için endekse bakabiliriz: Mayıs ayının ilk yarısında, 10 – 14 mayıs arasında takip ettiğimiz gösterge: 0.989 ortalama değerinde idi. Bu değerin birim altında olması (1) cazibe olarak görülebilir. Bunu bir kural olarak değerlendirip ileriye bakabiliriz. Hatta daha korumacı davranıp: üst üste X gün birim değer altında kalmasını daha önemli görebiliriz. Aslında o günlerde yaşanan bunlardı: mayıs ayında düzenli olarak birim altı değerler görmekte idik. Ekim ayı son değerlerine baktığımızda 1.037 – 1.038 arasında gidip gelmekteyiz. Bahar aylarında başlayan harekete karşılık bu durumu pahalı görebiliriz ancak geometrik anlamda düzeltmelerin de yaşanıyor olması trendi bozmadan korumaktadır.

Ekim sonuna giderken:

1- Göstergenin 1.0390 seviyesi üzerine çıkması halinde satış döngüsü netleşebilir. Daha ılımlı düşünenler için izlenecek seviye 1.0385 – 1.0390 olabilir.

2- Hisse hareketleri, döngüleri için de benzer model geçerlidir. Kavramsal yaklaşım değişmez.

3-Finansal varlıkları da aynı bakışa farklı ayarlarla sokabiliriz.

Sonsöz: Sayısal değerleri takip ederek daha emniyetli davranabilirsiniz. İzleyiniz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN