Küresel tarım fiyatları 2024’e iyi başladı

Küresel tarım ve gıda fiyatları 2024’e ‘düşüş’ trendini koruyarak başladı. 2023 yılını 118,5 puanla tamamladığını önceki yazılarımızda belirttiğimiz BM Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın (FAO) Gıda Fiyat Endeksi (FFPI), FAO’nun gecikmeli verilere dayalı düzeltmesi ile 2023 yılını 119,1 puanda kapatmış. 2024’ün ilk ayı sonunda küresel gıda fiyat endeksinin 118 puana gerilemesi, 2022 ve 2023’e göre daha iyi bir yeni yıl açılışı yaptığına işaret ediyor. Küresel ölçekte genel fiyat endeksinin gerilemesinde, küresel tahıl ve küresel et fiyat endekslerindeki düşüşlerin şeker fiyat endeksindeki artışı fazlasıyla telafi etmesi etkili olmuş gözüküyor. Yeni yılın ilk ayında, 2023’ün son ayına göre 1,2 puanlık (yüzde 1) düşüşte küresel süt ürünleri ve küresel bitkisel yağlar ürün gruplarındaki sınırlı fiyat ayarlamalarının etkisi de kayda alındı.

Küresel genel tarım fiyatları endeksi, 2023 yılının ocak ayına göre ise 13,7 puan (yüzde 10,4) altında kaldı. Küresel tahıl fiyat endeksindeki gerilemede, küresel buğday ihracatçıları arasındaki güçlü rekabetin devam etmesi ve Güney Yarımküre ülkelerinde yakın zamanda hasat edilen ürün miktarı etkili oldu. Küresel mısır ihracat fiyatları ise, iyileşen mahsul koşulları, Arjantin’de hasatın başlaması ve ABD’de artan arzın etkisiyle keskin bir düşüş yaşadı. Küresel arpa ve sorgum fiyatlarında da gerileme var. Buna karşılık, küresel pirinç fiyatları, geçen yılın üstüne, yeni yıla yüzde 1,2 artışla başladı. Tayland ve Pakistan’dan yapılan güçlü sevkiyatlara rağmen, Endonezya’nın ek alımları, yüksek kaliteli Indica pirinci fiyatlarında artışı tetiklemiş gözüküyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!