Küresel Görünüm, Dow Teorisi, Borsalar ve Kaotik Süreçler

Yaşar Erdinç – 07.03.2018

Bildiğiniz üzere, piyasalarda genel olarak beklentilerim dahilinde gelişmeler olduğunda sürekli yorum vermiyorum.

Sürekli olarak yorum vermek ve tahmin yayınlamak aslında yatırımcıyı da çok kısa vadeci olmaya yönlendiriyor. Dolayısıyla piyasalara biraz daha uzaktan bakıp, perspektifi genişletmek gerekiyor. Genel resme baktığımda ise, her ne kadar olumlu bir küresel görünüm algısı devam ediyor olsa da, küme küme kara bulutlar toplanıyor. Bu sırada güneş bir açıyor bir kapatıyor. Hafif bir rüzgar var ama, bazen sert esip sonra kesiliyor.  Daha önceki yazımda da yazdığım üzere trendlerin değişimi aşamasındayız. Henüz sıradan yatırımcının bunu fark etmesi zor. Yatırımcı ufak bir endişe duyuyor ama, piyasalar yukarı hareket yaptığında “ben herhalde kendi kendime evham yapıyorum” diyor.

Kaos teorisinin piyasalara uygulanışı konusunda Tonis Vaga “Profiting From Chaos (Kaos’tan Kar Etmek)” isimli bir kitap yazmış ve ben de bu kitaptaki bulguları “Yatırımcı ve Teknik Analiz Sorgulanıyor” isimli kitabımda özetlemiştim (buradan indirebilirsiniz).  Piyasalarda üç aşama vardır. Bunlar; 1)Coherent (düzenli) yükseliş, 2)Kaotik hareketler ve 3)Coherent (düzenli) aşağı yönlü trend.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN