Küresel enflasyon mercek altında

‘Kovid-19’la mücadele tüm hızıyla sürerken, dünya ekonomisindeki toparlanma ve Çin gibi yüksek miktarda hammadde ve ara mamul kullanan ekonomilerdeki üretim verileri, küresel enflasyon verilerine yönelik endişeleri de tetiklemekte. Türkiye’de tarımsal girdi fiyatlarındaki yıllıklandırılmış artış şubat sonu itibariyle yüzde 19,60 düzeyindeyken, tarım ÜFE’si yıllıklandırılmış artış oranı da mart ayı sonu itibariyle yüzde 22,06’ya dayanmış durumda. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) tüm dünyaca dikkatle takip edilen FAO Küresel Gıda Fiyatları Endeksi ise, yıllıklandırılmış bazda mart ayı sonunda yüzde 28,4’e ulaşmış durumda. FAO Endeksi’nin geldiği seviye 2014 yılı mayıs ayından bu yana ki en yüksek seviye.

Şu ana kadar elde edilmiş nisan ayı küresel gıda ve tarım fiyatlarında ise, şeker fiyatlarındaki artış birinci sırada gözlenirken, şekeri sırasıyla bitki yağları, et ürünleri, süt ürünleri ve tahıl takip ediyor. 2020 yılının mart ayına göre, yıllıklandırılmış bazda tahıl fiyatları yüzde 26, süt ürünleri yüzde 24,1, şeker fiyatları ise yüzde 60 artmış durumda. Küresel pandemiye rağmen, ülkelerin ve dünya vatandaşlarının normalleşmeye dönüş çabaları, tarım ve gıda fiyatlarından başlayarak, küresel ölçekte tüm emtia fiyatlarını etkilemiş durumda. Çin’in normalleşme çabalarına bağlı olarak, tüketimin toparlanma sürecine girmesi, bir tarafta tarım ve gıda fiyatlarını yükseltirken, diğer tarafta kuru yük taşımacılığına dair maliyetleri de arttırmakta. Konteyner maliyetlerindeki tarihi sıçramayı zaten 3-4 aydır konuşuyoruz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN