Küresel dondurma pazarı 72 milyar dolar

Kimi sektörler var ki, savunma, otomotiv, enerji veya demirçelik gibi stratejik sektörlerle karşılaştırdığımızda, günlük hayatımızda veya iş hayatımızda sıklıkla ele aldığımız sektörler değil. Ancak, küresel büyüklüklerini dikkate aldığımızda çarpıcı rakamlar ortaya çıkıyor. Küresel dondurma endüstrisi gibi. 2021 cirosu küresel ölçekte 72 milyar dolar. 2030 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 2.8 ile 4.2 arasında bir oranla büyümeye devam etmesi bekleniyor. 2022 ortası, 2027 yılı için öngörülen ciro 98 milyar dolar. Sektör 2030 yılında çoktan 100 milyar doları aşmış olacak. Sektörün yüzde 74.4’ünü dünyanın ve ülkelerin önde gelen seri üretim gerçekleştiren dondurma ve gıda markaları oluşturmakta.

Sektörün geri kalanı ulusal veya mahalle düzeyinde küçük ve orta büyüklükteki yerel dükkanlar veya markalar tarafından temsil ediliyor; ki, bu tür dondurma satışına, gastronomi sanatının incelikleri anlamında, zanaatkar (artisanal) dondurmacılık ta denmekte. Küresel ölçekte en çok tüketilen dondurma yüzde 32 ile 36 arasında değiştiği tahmin edilen çikolatalı dondurma. Onu yüzde 24-28 arası vanilyalı dondurma takip ediyor. Yaklaşık yüzde 20’ler civarında meyveli dondurmalar ve geri kalanı da bu türlere girmeyen dondurma ürünlerinin payı. Farklı büyüklüklerdeki kaplarda veya tüp şeklinde dondurma paketleri marketlerde satılan veya dondurma dükkanlarında bu şekilde servis edilerek yenilen dondurma toplam küresel pazarın yüzde 73’ünü oluşturmakta.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!