Kripto Para Yorumları / Bybit – (31.10.2022)

Dogecoin, Twitter Anlaşması Sonrası Dalgalanıyor

Bybit tarafından hazırlanan günlük değerlendiremede haftanın ilk iş gününde Asya hisse senetlerine, Amerika’da kasım ayı faiz artış beklentilerine ve kripto paraların seyrine değiniliyor: Asya hisse senetleri, Cuma günü ABD’de pozitif piyasa kapanışının ardından yeni haftayı yükselişle açtı. ABD ekonomisinden geçen hafta gelen kafa karıştırıcı sinyaller, Federal Rezerv’in Kasım ayında art arda dördüncü 75 baz puanlık artışla rotayı koruma kararını destekleyeceğini destekler yönde. Dolar, yatırımcıların merkez bankası politikası ve istihdam verilerindeki önemli güncelleme hazırlıklarının başlamasıyla yükseldi.

Geçen hafta kripto para piyasaları, önemli kripto para birimlerinin önemli eşiklerin üzerinde yükselmesiyle son birkaç ayın en iyi hafta kapanışını yaptı. Kripto paralar için yeni hafta aynı hızda açılmadı. Bitcoin, son 24 saatte piyasa değerinin %1.24’ünü kaybettikten sonra, değerlendirme yazılırken 20,5 bin dolar seviyesinin biraz üzerinde el değiştiriyor. Bitcoin ağındaki ortalama cüzdan boyutuna ilişkin bir araştırma, daha küçük cüzdanlara dağıtım eğilimi gösteriyor. Normal piyasa koşulları altında, fiyat genellikle ortalama cüzdan boyutuyla ters orantılıdır. Bununla birlikte, son modellemeler, 2018-19 ayı koşusundan farklı olmayan şekillerde tarihsel eğilimlerden kayda değer bir sapma göstermektedir.

Ethereum aynı dönemde %2,31 düşerek 1.500 dolarlık bölgenin üst bölgesinde durumunu koruyor. CHZ ve SAND’ın son 24 saatte çift haneli yüzde artışları ve geçen haftanın en çok kazananları. Aynı dönemde benzer büyüklükte aşağı yönlü düzeltmeye öncülük eden dogecoin ile orta-büyük altcoinler inişli çıkışlı karışık performans sergiledi. Dogecoin, geçen hafta %106 artıştan sonra piyasa değeri etkin bir şekilde ikiye katlanarak, orta-büyük altcoin benzerlerini muazzam bir marjla geride bıraktığı için tartışmasız en çok kazananı oldu. Fiyat hareketi son birkaç gün içinde art arda artışlar gördü. Parite, volatilitesi ile bilinen memecoin için önemli bir fiyat desteği olarak hizmet edebilecek 50 saatlik hareketli ortalamanın üzerinde daha güçlü bir dayanak oluşturmaya çalışıyor. Anlık direnç 0.127 ila 0.13 dolar bölgesinin yakınında bulunuyor. Bu bölgenin üzerinde görülecek net bir kırılma, muhtemelen başka bir ivme turuna yol açacaktır. Bu arada, RSI günlük grafikte aşırı alım bölgesinde 87’ye yükseldi ve bu yakın bir ayarlamaya işaret ediyor.

Meme coin’in son rallisi, Elon Musk’ın Twitter için yaptığı 44 milyar dolarlık anlaşmanın ardından gelen reklam patlaması ve üst düzey yöneticileri hızla kovarak kuşu serbest bırakmaya yönelik teatral jest tarafından körüklendi. DOGE’nin Twitter’ın ticaret para birimi olarak entegre edilmesi beklentisi de Musk’ın dümeni almasıyla gelişti.

Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın almasının ardından merkezi olmayan sosyal medya yarışı bir sonraki seviyeye taşındı. Teknoloji devi ve üretken twiter, 140 karakterden daha azıyla piyasayı (veya en azından DOGE’nin fiyatını) hareket ettirmedeki (süper) gücünü defalarca gösterdi. Tek başına bu yetenek, endüstri destekçilerinin nihayetinde ana akım benimsemeyi genişletecek blok zinciri ile geliştirilmiş bir Twitter hayal gücünü ateşledi. Twitter yeni gelişen teknolojiye yabancı değil. Sosyal medya platformu, en açık sözlü Bitcoin boğalarından biri olan eski CEO Jack Dorsey liderliğinde kriptoya kendi adımını attı. Platform, Bitcoin devrini ve artık merkezi olmayan sosyal medyaya odaklanan bağımsız bir şirket olan Bluesky’yi tanıttı ve Dorsey’in ayrılmasından sonra NFT’nin benimsenmesi ve stabilcoin ödemeleri için baskı yapmaya devam etti. Bununla birlikte, devralma, Twitter’ı Musk’ın “süper uygulama” olarak adlandırdığı şeye dönüştürmek için kripto alanındaki blok zinciri ve diğer özelliklerin entegrasyonu için daha fazla olasılık açacaktır.

Kaynak: Bybit