Kripto Para Yorumları / Bitay – (28.09.2023)

Gensler konuştu kripto paralar düştü, SEC bu sefer de Ethereum ETF kararlarını erteledi

“Kripto piyasası, dün SEC Başkanı Gery Gensler’in Temsilciler Meclisi’nde verdiği ifadeyi takip ederken Gensler’in zor anlarına şahitlik etti. Ardından SEC’ten spot Ethereum ETF erteleme kararı geldi. Kripto piyasası haber akışlarıyla hareketlenip Bitcoin 26.850$ seviyelerini görse de hızla geri çekildi. Bu sabah Bitcoin 26.450$ seviyelerinde fiyatlanırken, lider altcoin Ethereum 1.615$ seviyelerinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz gelişmeleri değerlendirdi.

Kripto piyasasında yakından takip edilen ve sıkça ismini duyduğumuz SEC Başkanı Gery Gensler, dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde milletvekillerinin kıskacına alındı. Temsilci Tom Emmer, hararetli bir tartışmada Gensler’i “tarafsız bir düzenleyici” olmamakla ve dijital varlıklara yönelik “taciz yaklaşımıyla düzenleme” yapmakla suçladı. Gensler daha önce yaptığı birçok açıklama gibi kripto piyasasında manipülasyonun çok olduğunu söyledi. Ayrıca bir diğer Temsilci McHenry’nin Bitcoin’i neden menkul kıymet olmadığı sorusuna Gensler’ın cevabı; Menkul kıymetler yasalarına tabi olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılan “Howey Testi” olarak adlandırılan testi karşılamadığını bu nedenle de Bitcoin’nin menkul kıymet olmadığını söyledi.

Gensler’in ifadesi öncesinde yükselişe geçen Bitcoin, konuşma ardından düşüşe geçti. Yükseliş ardından hem kar satışları hem de Gensler’in ifadesindeki yetersiz cevaplarla Bitcoin’deki düşüş kaçınılmaz oldu. Ardından gelen SEC’in ARK21 Shares ve VanEck’in spot Ethereum ETF kararlarını ertelemesi ise piyasa tarafından bekleniyordu.

Bugüne bakacak olursak, kritik direnç seviyesini test eden Bitcoin anlık olarak destek bölgesinde fiyatlanıyor. Güne pozitif başlayan Bitcoin için hala 26.820$ seviyesi oldukça önemli bir direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kalıcılık sağlaması halinde Bitcoin’de 27.470$ seviyeleri test edilebilir. Yeni günde lider altcoin Ethereum ile birlikte diğer altcoinlerde de pozitif bir seyir hakim. Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan BICO %30’luk yükselişle liderliği alırken, %16 artışla LUNA ikinci ve %14’lük hareketiyle onu takip eden AGLD ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Bugün makro gündem de ise ABD ‘den büyüme verisi ve FED Başkanı Powell’ın konuşması kritik olacak.

Biconomy (BICO) Teknik Analiz

Bico, uzun zamandır sürdürdüğü düşen trendini bugün %30’ları bulan yükselişiyle kırdı. 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0.2809$ seviyelerinden ret alan Bico için yükselişin devam etmesi için 0.2636$ seviyesinin üstünde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Ardından direnç olarak 0.2809$ ve 0.3087$ seviyeleri karşılanabilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.2636$ ve 0.2496$ seviyeleri destek konumu olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure Gold (AGLD) Teknik Analiz

Bir yılı aşkın bir süredir yatay pozitif hareketlilik gösteren Agld, yükselen kanalın üst bandını kırmış gözüküyor. Daha önce de kanalın üst bandını kırsa da üzerinde kalıcılık sağlayamayan Agld için 0.784$ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 0.868$ ve 0.995$ seviyeleri hedeflenebilir ve direnç olarak çalışabilir. Olası aşağı yönlü bir harekette ise 0.784$ ve 0.742$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir. Çalışmaması halinde 50 günlük hareketli ortalama olan 0.591$ seviyesine kadar bir geri çekilme beraberinde gelebilir.

Kaynak: Bitay