Kripto Para Haberleri – (28.09.2023)

Gensler’a Mecliste Zor Sorular

Düzenlenen oturumda söze ilk olarak başlayan Patrick McHenry, son toplantıdan bu yana SEC’in yaşanan sorunlar karşısında herhangi bir aksiyon almadığı konusunda sert bir eleştiri ile getirdi. Ardından, Gensler’ın sürekli kanunların açık ve net olduğunu belirttiğini fakat uygulamalarıyla yatırımcıları zarara uğrattığına deyindi.

Neden Bitcoin’in bir yatırım sözleşmesi olmadığını düşündüğünü sorulduğunda ise Gensler, Bitcoin’in Howey testindeki bazı ifadelerden dolayı bu düşüncede olduğunu belirtti.

Toplantının sonuna doğru Gensler’a Grayscale ve SEC arasındaki Bitcoin davasında mahkemenin verdiği karar soruldu. Gensler ise konuyu hala inceliyoruz diyerek geçiştirdi.

Curve Kurucusu Aave’deki Tüm Borcunu Kapattı

Curve kurucusu Michael Egorov, Temmuz-Ağustos döneminde CRV’nin başını oldukça ağrıtan kripto borçlarını ödemeye devam ediyor. Egorov son olarak Aave üzerindeki kalan borcunu da dün Aave V2’ye yatırdığı 11 milyon dolar değerindeki USDT ile kapatmış oldu. Debank’e göre, Egorov’un hala 42.7 milyon dolarlık borcu bulunuyor ve borçlar toplam 132.5 milyon dolar değerinde CRV ile teminlenmiş durumda. Yani Egorov’un likide olması için CRV’nin %66’lık bir değer kaybı yaşaması lazım.

Bitcoin ve Hisse Senetleri Arasındaki Korelasyon Ayrışmaya Devam Ediyor

Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon son birkaç yılda görülen yüksek seviyelerden uzaklaştı. Bu, Bitcoin’in geleneksel piyasalardan ayrışmaya başladığını gösteriyor. Kripto paralara olan kurumsal ilginin artması, hedge fonu olarak görülmeye başlaması bunun sebeplerinden birkaçı olarak görünüyor.

Chainlink’in CCIP’si Coinbase’e Getirildi

Merkeziyetsiz “oracle” ağı olan Chainlink, birlikte çalışabilirlik protokolünü (CCIP) base ağı üzerinde de kullanıma açtı. Bu gelişme ile beraber Link’in fiyatında %10 artış görüldü. Fiyat artışının başlangıcı olarak ağustos ayındaki SWIFT işlemlerinin başarılı sonuçlanmasını söyleyebiliriz.

Altıncı İsviçre Bankası SDX, Kripto Borsasına Katıldı

Varlıkları 7 milyar doları aşan İsviçre Bankası Hypothekarbank Lenzburg, 27 Eylül’de yapılan güncellemeye göre Six Digital Exchange (SDX) adlı kripto para borsasına katılan altıncı İsviçre bankası oldu. Hypothekarbank Lenzburg’un  SDX’in merkezi menkul kıymetler deposuna katılmasından sonra tahvil ve hisse senedi gibi dijital menkul kıymetlerin ticareti aktif oldu.

Aptos ve Thala, Yeni DeFi Protokollerini Geliştirmek için 1 Milyon Dolarlık Fon Başlattı

Aptos Vakfı, Thala Labs ile güçlerini birleştirerek yeni DeFi protokollerinin oluşturulmasına yönelik 1 milyon dolarlık bir fon oluşturacaklarını açıkladı. Thala Labs, protokollerin başarılı bir şekilde hayata geçmesinin ardından Thala Foundry’yi 5 milyon dolarlara kadar çıkarabileceğini söyledi.

Maker(MKR’ın RWA Portfolio Eklemesi Yatırımcılara Etki Eder mi?

MakerDAO, 101 milyon dolar ekleme ile RWA portföyünü genişletmeye devam ediyor. RWA’ların tokenleştirilmesi Web 3 endüstrisinde büyük değer yaratması beklenen bir durumdur. MakerDAO’nun üzerinde şu an son eklemeyle beraber 3.1 milyarlık bir yatırım bulunuyor. Geçtiğimiz günlerdeki yükselişin nedeni olarak bunu düşünüyoruz.

SEC’ten Yine Bir Erteleme Kararı

SEC, ARK21Shares ve VanEck Ethereum ETF’lerini ertelediğini duyurdu. ARK21Shares’ın başvurusu 10 Ocak 2024’e, VanEck’in başvurusu ise 25 Aralık tarihine ertelendi.

Kaynak: ICRYPEX