Kripto Para Yorumları / Bitay – (13.07.2023)

Bitcoin, dünü hareketli geçirdi

“Kripto para piyasası gelen veriler ve haber akışlarıyla hareketli bir günü geride bıraktı. Dün TÜFE verisinin açıklanması ile 31.000$ seviyelerine kadar çıkan Bitcoin, ABD’nin Silkroad davasından ele geçirdiği yaklaşık 51.352 Bitcoin’in 9.000 adedini transfer ettiği haberiyle geri çekildi. Bitcoin yeni güne 30.400$ seviyelerinde başladı. Ethereum ise 1.873$ seviyelerinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto paraların son 24 saatini değerlendirdi.

Haftanın en önemli verilerinden biri olan ABD TÜFE verisi yıllık %3,1 beklentilerinin altında %3 olarak açıklandı. Değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyonunun ise yıllık bazda %5,3’ten %5’e gerilemesi beklenirken; %4,8 olarak gerçekleşerek Ağustos 2021’den bu yana en düşük artışını kaydetti. Fiyatların genel düzeyindeki bu seyir Fed’in, dün ABD ekonomisine ilişkin güncel değerlendirmelerin yer aldığı Bej Kitap raporunda da yayımlandı. Bej Kitap’ta fiyatların ılımlı bir hızda arttığı, önümüzdeki dönem fiyat beklentilerinin yatay veya düşme eğiliminde olduğu değerlendirmeleri yer aldı. Gelen bu veriyle birlikte başta ABD piyasaları olmak üzere kripto piyasasında da olumlu rüzgarlar esti. Bitcoin hızla yükselerek 31.000$ seviyelerini test etti ancak geri çekildi. Bitcoin’deki bu geri çekilmenin sebebi yayılan bir haberdi ve haber, ABD’nin Silkroad davasından ele geçirdiği yaklaşık 51.352 Bitcoin’in 9.000 adetini hareket ettirdiğiydi. Bu Bitcoinleri ABD’nin satacağı beklentisiyle gelişen panik satışları ile Bitcoin’in hızla 30.210$ seviyesine kadar geri çekilmesine sebep oldu.
Gelen bu veri ve haber akışıyla birlikte kripto piyasasının toplam değeri dün yaşanan düşüşle birlikte 1,14 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan WRX %24’lük yükselişle liderliği alırken, %18 artışla DIA ikinci ve %13’lük hareketiyle onu takip eden POWR ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.
Bugün ABD’den Türkiye saati ile 15:30’da gelecek olan ÜFE verisi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi önemli olacak.

BITCOIN Teknik Analiz

Bitcoin, oluşturduğu yatay pozitif kanal içerisindeki hareketini sürdürmeye ve 30.000$ üstünde alıcı bulmaya devam ediyor. Sabah saatlerinde 30.400$ seviyelerinde fiyatlanan Bitcoin, bir süredir 30.000$ ve 31.000$ arasında kararsız kalması düşündürüyor. 30.000$ civarında güçlü bir hem teknik hem psikolojik destek bulunurken 31.000$ seviyelerinde ise Bitcoin dirençle karşılaşıyor. Dün beklenenden düşük gelen enflasyon verisinin ardından Bitcoin tekrar 31.000$ denemesi yapsa da bu bölgede yine başarılı olamadı ve kalıcılık sağlayamadı. Fakat yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisi kısmen pozitif devam ediyor. Bu kapsamda Bitcoin için 31.000$ seviyesi kısa vadede direnç noktası olarak fiyatlanmaya devam ederken aşağıda 30.000 ana destek konumunda.

LITECOIN Teknik Analiz

Gerçekleştireceği 3. halvinge bir aydan kısa bir süre kalan Litecoin, güçlü performansını devam ettiriyor. Haziran ayı sonunda güçlü bir yükselişle fibonacci 1 seviyesine denk gelen ve aynı zamanda kısa vadeli rekor seviye olan 115$’ı test eden Litecoin bu noktadan bir miktar gerilese de fibonacci 0,618’e denk gelen 100$ seviyesinden tepki almayı başardı. Oldukça kritik bir seviyede bulunan Litecoin yeni gün itibariyle yakaladığı %4’lük bir yükselişle günün en çok kazandıran kripto paralarından birisi olmayı başardı. Halving beklentisiyle alımların devam edeceğini düşündüğümüz Litecoin’de halving sonrası görünüm kısa vadeli değişebilir ve kar satışları gelebilir. Ancak orta uzun vadede olumlu duruşumuzu koruduğumuz Litecoin için kısa vadede 100$ ana destek ve 92$ bir sonraki destek konumunda bulunuyor. 115$ ise ilk aşamada ret alınan ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: Bitay