Kripto Para Yorumları / Bitay – (10.01.2023)

Yükseliş devam ediyor

“Dün de istikrarını koruyan kripto para piyasasında bugün Bitcoin 17.200$, Ethereum ise 1325$ seviyesinden fiyatlanıyor. Yükseliş serisinin devam ettiği kripto para piyasası küresel piyasalardan da destek buluyor.” Son 24 saatin özetini yapan Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisine dikkat çekiyor.

Kripto para piyasası yükselişine devam ediyor. Yeni haftaya 17.000$’ın üzerinde başlayan Bitcoin, dün akşam saatlerinde küresel piyasaların da desteğiyle 17.400$ seviyelerine kadar yükseldi. Gece gerçekleşen kar alımlarıyla bir miktar geri çekilse de sabah saatlerinde 17.200$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Ethereum’da ise dün 1350$ seviyeleri test edildi ve şu anda Ethereum 1325$ bölgesinde alıcı buluyor. Kısa vadeli görünümün ve günlük yükseliş serilerinin devam ettiği kripto para piyasası son günlerde küresel piyasalardan da destek buluyor. Cuma günü maaş artış hızlarının yavaşlamasına ek olarak dün iki FED başkan yardımcısının enflasyon hakkındaki olumlu sinyalleri ve gelecek 12 aydaki enflasyon beklentilerinin Temmuz 2021’den beri en düşük seviyeye gerilemesi piyasalarda risk iştahının artmasına sebep oldu.

Son günlerde altcoinlerde yaşanan hareketliliğin Solana’nın yeni meme tokeni BONK ile alakalı olduğu değerlendiriliyor. Geçtiğimiz hafta tek haneli seviyelere kadar gerileyen Solana, BONK meme tokeni ile ilgiyi üstüne çekti ve dipten yaklaşık %100’lük bir hareketlilik yaşadı. Bu yükselişin piyasanın tabanına da yayıldığını ve kısa vadede olumlu bir hava yarattığının gözlemliyoruz.

Bugün, saat 17.00’da FED Başkanı Powell konuşacak. Dün açıklamalarda bulunan iki FED başkan yardımcısına ek olarak bugün Başkan Powell’ın söylemleri piyasaları bir miktar hareketlendirebilir. Yine de piyasaların yönünü asıl belirleyecek olan makro veriler olacaktır. Bu açıdan perşembe günü açıklanacak olan ABD enflasyon verisi önemli olacak. 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 

FED üyelerinin konuşmaları sonrası Bitcoin son bir ayın en yüksek seviyesi olan 17.400$’ı test ederek ret aldı. Gün içerisinde ise 17.200$ seviyelerinde fiyatlanıyor. 17.250$ üzerinde günlük kapanış yapamayan Bitcoin için yükseliş hareketinin devamı için 17.250$ üzerinde günlük kapanışlar önemli olacaktır. Ardından tekrar 17.400$ test edilebilir. Bu seviyelerin aşılması halinde 17.890$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Aşağı yönlü bir hareketlilikte ise ilk destek olan 17.000$ seviyesi kritik bir seviye olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeye tutunamaması halinde ise 16.850$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir. 

GALA TEKNİK ANALİZ

Gala, 5 günde %181 artış göstererek altcoinlerde liderliğini sürdürmeye devam ediyor. Mayıs 2022 tarihinden beri düşen trendde hareketlilik gösteren Gala, 8 Ocak’ta düşen trendi kırarak boğaları iştahlandırdı. Gün içerisinde 0.042$ seviyelerinde fiyatlanırken 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde olması pozitif duruşunu devam ettiriyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk direnç seviyesi olarak 0.046$ ardından ise 0.050$ seviyeleri karşılanabilir.

Aşağı yönlü bir geri çekilmede ise 0.040$ seviyesinin destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde ise 0.038$ ve 0.031$ seviyelerini test etmesi beklenebilir.

Kaynak: Bitay