Kripto Para Yorumları – (7.06.2024)

Merkez Bankalarının faiz indirimine gitmesi Bitcoin ve altcoinlerde ralli başlatır mı?

Lider kripto para Bitcoin yeni günde 71.190 dolar, Ethereum ise 3.813 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 2,56 trilyon dolar. Bitcoin’in piyasa değeri 1,4 trilyon dolar, Ethereum’un piyasa değeri 458 milyar dolar. Bitcoin Spot ETF’lere girişler devam etti ve 217,7 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende kripto para sektöründeki gelişmelere yer veriliyor.

ECB faiz indirimine gitmesi ve ABD işsizlik başvuruları rakamlarının açıklanması ile Bitcoin, hisse senetleriyle birlikte yükselişe geçti

Avrupa Merkez Bankası (ECB), 2019’dan bu yana ilk kez faiz indirimine gitti ve perşembe günü faiz oranlarını %4’ten %3.75’e düşürdü. ECB’den yapılan açıklamada bu kararın, enflasyon görünümünün ve para politikasının etkilerinin değerlendirilmesi sonucu alındığı belirtildi. Bu kararın ardından hem Avrupa hem de ABD hisse senedi endekslerinde artış görüldü. Londra’da FTSE 100 endeksi 28.45 puan artarak 8,275.40’a, Avrupa Stoxx 600 endeksi %0.59 artarak 524.32’ye yükseldi. New York’ta Dow Jones %0.19, S&P 500 %0.055 ve NYSE Composite %0.16 oranında artış kaydetti. Bitcoin de bu yükselen piyasalara paralel olarak %1 artarak 71.065 doları geçti. Bitcoin’in Nasdaq 100 Endeksi ile yüksek bir korelasyon gösterdiği belirtiliyor, bu da hisse senetlerindeki artışların bitcoin’i de olumlu etkileyebileceğini gösteriyor. ECB’nin faiz indirimi, Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) Çarşamba günü politika faizini %5’ten %4.75’e düşürmesinin ardından geldi. BoC Başkanı Tiff Macklem, enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini ve para politikasının artık bu kadar kısıtlayıcı olması gerekmediğini söyledi. ABD’de ise işsizlik başvurular rakamları geçen hafta 8,000 artışla 229,000’e ulaştı. Bu veri, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme kararı alırken dikkate alacağı önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Ether vadeli işlemlerinin açık pozisyonu ve opsiyon işlem hacmi tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Ether (ETH) fiyatı 23 Mart’ta kısa bir süreliğine 3,890 doları aşarak 4,000 dolara yaklaşmıştı. Ancak 46.58 milyon dolarlık kaldıraçlı uzun pozisyonların tasfiyesi nedeniyle geri çekilmişti. Bu rallinin ardından, 28 Mayıs’ta Ethereum vadeli işlemlerinin açık pozisyonu tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17,09 milyar dolara ulaştı. Coinglass verilerine göre benzer şekilde 3,700 doların üzerindeki konsolidasyon ile Ethereum vadeli işlemlerinin açık pozisyonu 16,1 milyar dolar seviyesinde kaldı. Mayıs ayında Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerindeki Ether vadeli işlemlerinin aylık işlem hacmi rekor seviyeye ulaştı. CCData’nın 5 Haziran’da yayınladığı rapora göre, CME üzerindeki ETH opsiyonlarının işlem hacmi %115 artarak 931 milyon dolara yükseldi ve Nisan ayındaki 615.75 milyon dolarlık hacmi geride bıraktı.

SEC Başkanı Gary Gensler, “ABD’de spot Ether ETF’lerin onayı, ihraççıların SEC’in yorumlarına ne kadar hızlı yanıt verebileceğine bağlı olacak.”

Gensler’in açıklamalarında onay sürecinin ihraççılara bağlı olduğunu belirterek, SEC’in süreci bazı endişelerin aksine uzatmayacağını işaret ediyor. 23 Mayıs’ta SEC, çeşitli ABD borsalarında spot Ether ETF’lerinin listelenmesine izin veren sekiz 19b-4 dosyasını onayladı. Ancak bu fonlar gerekli S-1 kayıt beyanı onaylarını alana kadar işlem yapamayacaklar. Reuters’e konuşan Gensler, ”Bu kayıt sahipleri, aldıkları yorumlara duyarlı olmak için kendi kendilerini motive ediyorlar, ancak ne kadar duyarlı oldukları gerçekten onlara kalmış.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: CoinTR

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!