Kripto para model: Bitcoin

Kripto para model: Bitcoin (BTCUSD)

“Kripto para döngüleri de modellenebilir çizgide kalmaya devam ediyor.” 29 eylül 2020de bu girişi yapıp devam etmiştik: “Giderek daha fazla reel katılımcıyla sürdürülebilecek oyun haline gelmesi için ortam sağlanmaktadır. Elbette kazanan/kaybeden taraflar olacaktır.” Sürdürülebilirlik için döngüsel hareket beklemeliydik. O dönem 10.200 $ seviyesindeki kripto para mart-nisan 2021 içinde 60.000 $ üstünü gördü. Üst üste 2 ay geleceğe işarettir. Ekim-kasım 2021 ayları içinde 65.000 $ üstü görüldü. Ocak 2022 içinde 33.000 $ altı görülünce dönemsel dip avcıları devreye girdi. Son durumda 40.000 üzerinde zorlandıkça düşüş beklentileri artmaya başladı. Döngülerin sürdürülebilir halini savunmaya devam ediyoruz ve veri biriktikçe daha derin hikayeler çıkarabileceğiz.

6 misli kazanç nasıl oldu?

Geleceğe bakmadan önce geçmişin anlaşılır dille aktarılması gerekir: bunu çözdükten sonra gelecekte benzer şablonları, kalıpları arayışa düşebiliriz. Sonbahar 2020 döneminin özelliği aşırı baskı dönemi içermesiydi. Daha geniş düşünürsek: eylül 2020 biterken, son 5 yılın veya 260 haftanın en baskılı 120-130 haftasını geçirmişti. Elbette bu veri tek başına yeterli eylem kararı sağlamaz: sonuçta boğa piyasasına giriş olarak da görülebilir. Ayı piyasası devamı için de “panik ortamı” olarak da görülebilirdi. Panik ortamının tuzaklar içerdiğini de unutmamalıyız.

Son 5 yılın yarısı baskı altında geçmişti: eşiklerden veya önemli ortalamalardan sapmaların “yeterince pozitif” olmadığını grafiklerden görebiliyorduk. O halde boğa piyasası için eylül 2020 koşullarını hazırlayan ne idi? Eksik parça olan algoritma veya kural bazlı sinyallerin dağılımı bunu sağlar. Geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıyı tamamlar.

Eylül 2020 sonuna dek biriken algoritma sinyallerine baktığımızda: düşen piyasaya rağmen uzak geçmiş ve yakın geçmiş arası (resmin 2 parçası) gerilimin artmasını desteklemiyordu. Klasik ifadeyle “pozitif uyumsuzluk söz konusu idi.

—-> boğalar ve ayılar gerilimli ortamlardan beslenir.

Gerilim 2022?

Mart ayı biterken son haftalarında yükseliş çabası devam ediyor. Ancak son 5 yıl penceresinde gerilimin halen “aşırı pozitif” olduğunu görüyoruz: genelde 6-7 parçaya bölerek ince hesaplar üzerinden gideriz ama basit hesapla da aynı sonuca varabiliyoruz. Son 5 yılı 2 eş parçaya bölersek: son kısmın yükseliş veya boğa zaferleriyle dolu olduğunu görüyoruz. İştahın bu kadar yüksek olduğu dönemlerin sindirilmesi için pencerenin biraz daha ilerlemesi gerekir.

Matematik model hesabına iştahı düşmüş piyasa girmedikçe düşüş düzeneğinin artan olasılıkta sürdüğünü belirtmeliyiz.