Kripto Para Haberleri – (24.06.2024)

Spot Ethereum ETF ihraççıları, Ücret ve Tohum Yatırımı Açıklamalarını Yayınladı – McKinsey, Temel Durumda 2030’a Kadar Sadece 2 Trilyon Dolarlık Tokenize RWA Görüyor

Spot Ethereum ETF ihraççıları, Ücret ve Tohum Yatırımı Açıklamalarını Yayınladı

Ethereum ETF pazarında rekabet eden BlackRock, VanEck, Franklin Templeton, Grayscale Investments, Invesco Galaxy ve 21Shares, SEC onayı beklerken tohum yatırımları ve ücretler hakkında detaylar içeren güncellenmiş kayıt beyanlarını sundular. Franklin Templeton; ücretini %0,19, VanEck ise %0,20 olarak belirledi. Analist Eric Balchunas, düşük ücretlerin BlackRock’a ücretlerini 30 bps altında tutma baskısı yapabileceğini belirtti. SEC, sekiz Ethereum ETF’si için formları onaylamıştı, ancak nihai kayıt hala beklemede. 21Shares, ETF’si için 340.739 dolarlık bir tohum yatırımı yaptığını ve yasal bir garantör olarak hareket ettiğini açıkladı.

McKinsey, Temel Durumda 2030’a Kadar Sadece 2 Trilyon Dolarlık Tokenize RWA Görüyor

McKinsey’e göre finansal kurumlar, geleneksel finansal araçlar için blok zinciri teknolojisini yavaş ve sınırlı bir şekilde benimsemesinden dolayı, tokenleştirilmiş varlık piyasası 2030 yılına kadar sadece 4 trilyon dolara ulaşabilir. Geniş çaplı tokenizasyon benimsenmesinin hala uzak olduğunu belirten McKinsey, potansiyel piyasa büyüklüğünün 1 trilyon dolar kadar düşük olabileceğini kaydetti. Tokenizasyon, varlık yöneticileri ve bankalar arasında ABD Hazine tahvilleri gibi gerçek dünya varlıkları için popüler hale gelse de, ölçeklenebilir çözümler oluşturma konusunda birçok zorluk devam ediyor. Franklin Templeton, Ethereum ETF’si için 100.000 dolarlık bir tohum yatırımı açıkladı. Grayscale ve diğerleri, Ethereum ve risklerle ilgili daha fazla ayrıntı ekledi. Invesco Galaxy Ethereum ETF de 100.000 dolarlık bir tohum yatırımı bildirdi. Analist Eric Balchunas, bu ürünlerin 2 Temmuz’a kadar piyasaya sürülmesini bekliyor. Rapor, Invesco’nun detaylarını eklemek için 21 Haziran’da güncellendi.

Solana, ZK Compression’u Tanıtıyor

Solana, Light Protocol ve Helius Lab ile birlikte geliştirilen Zero Knowledge Compression özelliğini tanıttı. Bu özellik, zincir üzerindeki verileri sıkıştırarak token ve hesap oluşturma maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor. Bu yenilik, ölçeklenebilirliği artırırken Solana’nın güvenlik ve performansını koruyor. Helius CEO’su Mert Mumtaz, 10.000 kat ölçeklenme iyileştirmesi sağladıklarını belirtirken, Solana Strateji Başkanı Austin Federa, bu özelliğin işletmeler için maliyet tasarrufu sağlayacağını vurguladı.

MicroStrategy, Hisselerini 2020’den Bu Yana %1.000’den Fazla Artırdı

Dört yıl önce Bitcoin’i başlıca hazine rezerv varlığı olarak benimseyen MicroStrategy INC.’nin bu girişimi sonrasında hisse senedi performansı olağanüstü bir şekilde yükseldi. NYDIG’e göre, şirketin 10 Ağustos 2020’den bu yana kümülatif getirisi %1,089 olarak kaydedildi. MicroStrategy, ilaveten ek olarak 786 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurarak varlık toplamını neredeyse 15 milyar dolara çıkardı. Bu dönemde FT Wilshire 5000 endeksinde sadece 19 diğer hisse senedinden daha az performans gösteren MicroStrategy hisseleri, Nvidia Corp. gibi bir yapay zeka çip üreticisinin biraz gerisinde kaldı. Ayrıca, şirket S&P 500 ve Nasdaq 100 gibi önemli endeksleri de geride bıraktı.

BitoGroup, İlk Özel Kripto Dostu Banka Hesabını Başlatıyor

BitoGroup, dünyanın ilk özel kripto dostu banka hesabını başlatmak için Far Eastern International Bank ile ortaklığını duyurdu. Uluslararası kurumlar tarafından kripto para biriminin benimsenmesi artmaya devam ederken, BitoGroup iki yıl önce finans kurumlarına hizmet vermeye başlamıştır. Bu ortaklık, geleneksel bankalar ile üçüncü taraf ödeme işlemcileri arasındaki entegrasyonu teşvik etmektedir. BitoGroup, büyük kurumlarla iş birliği yaparak kripto para ekosistemini güçlendirmeyi amaçlamakta ve finansal teknolojideki değişimi yönlendirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Standard Chartered, Bitcoin ve Ethereum için Trading Desk Kurmayı Planlıyor

Bloomberg kaynaklı bir habere göre Standard Chartered, Bitcoin ve Ethereum alım satımı için bir spot trading masası kurmaya hazırlanmaktadır. Londra merkezli yeni masanın yakında faaliyete geçeceği ve bankanın FX ticaret biriminin bir parçası olacağı belirtilmektedir. Bu gelişme ile Standard Chartered, spot kripto para birimi ticaretine giren ilk küresel bankalardan biri olacaktır.

Cardano’nun Sundae V3’ü 24 Saatte 9264 Siparişe Ulaştı

Cardano’nun merkezi olmayan borsası (DEX) Sundae v3, sadece 24 saat içinde 9.264 siparişle yeni bir performans rekoruna imza attı. Faaliyetlerdeki bu artış, Cardano’nun haziran ayında yapılması planlanan ve merakla beklenen Chang Hard Fork yükseltmesinin arka planında gerçekleşmektedir. Kısa süre önce Hoskinson tarafından Cardano Node’nin 9.0 sürümüne ulaştığı ve böylece yükseltme için hazır olduğu ima edildi.

ConsenSys, Yeni IRS Raporlama Kurallarının Ertelenmesi Çağrısında Bulundu

Önde gelen bir blok zinciri geliştirme firması olan ConsenSys, ABD İç Gelir Servisi’ni (IRS) yeni kripto vergi raporlama düzenlemelerinin uygulanmasını ertelemeye çağırdığını duyurdu. Şirket, önerilen kuralların netlikten yoksun olduğunu ve özellikle yazılım geliştiricileri için olmak üzere tüm sektöre gereksiz yere yük getirecek şekilde aşırı geniş terimler kullandığını savunmaktadır. ConsenSys, IRS’ye yazdığı mektupta, formun brokerler için net talimatlar içermediğine ve bunun da daha fazla zorluk yarattığına dikkat çekmiştir.

Metaplanet, Bitcoin Almaya Devam Ediyor

Japon yatırım firması Metaplanet, pazartesi günü yaptığı açıklamada 1 milyar yen (6,3 milyon $) değerinde Bitcoin satın alacağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, satın alma için gerekli paranın yakın zamanda yapılan bir tahvil satışından sağlanacağı belirtildi. Ek olarak Metaplanet, öncelikli stratejisinin Bitcoin’i uzun vadede elde tutmak olduğunu belirtti.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!