Kripto Para Haberleri – (21.12.2023)

BlackRock, Nasdaq ve SEC Bitcoin ETF’si için Toplandı

Yayımlanan bir belgeye göre; BlackRock, Nasdaq ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) temsilciler, Bitcoin ETF listelenmesi için gereken düzenleyici değişiklikleri görüşmek üzere bir ay içinde ikinci kez toplandı. Notta, tartışma konusunun NASDAQ Stock Market LLC’nin, Nasdaq Kuralı 5711(d) uyarınca iShares Bitcoin Trust hisselerinin listelenmesi ve ticareti için önerilen kural değişikliği olduğu belirtiliyor.

Solana Piyasa Değeri XRP’yi Geçti

20 Aralık’ta Solana’nın yerel tokeni olan SOL’un değeri %13,8 artarak Mayıs 2022’den bu yana ilk kez 82 doları geçti. Son iki haftadaki %33,5’lik artışın ardından SOL’un piyasa değeri ilk kez XRP’yi geçti.

Bitcoin Madencileri Rekor Kırdı ve Günlük 23,7 Milyon Dolarlık Ücret Topladı

CryptoQuant’taki bir analist, madencilerin 23,7 milyon dolarlık rekor kıran günlük ücretleri toplayarak benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaştığını bildirdi. Bitcoin ağının artan kullanımı, madencilik geliri ve ücretlerindeki artıştan doğrudan sorumludur. Bu durum, ücretlerin 23,7 milyon dolar eşiğini aştığı 16 Aralık’ta en çok dikkat çekmişti. Ordinals protokolündeki önemli ticari faaliyet nedeniyle blok alanı talebinin arttığı bir dönem, bu gelişmiş ücret tahsilatı ile aynı zamana denk geliyor.

Bitcoin’in 44.000 Doları Aşmasıyla 50 Milyon Dolar Tasfiye Oldu

Coinglass’a göre son 24 saat içinde dijital varlık piyasasında toplam 160 milyon doların üzerinde tasfiye görüldü. Yaklaşık 100 milyon dolar veya tasfiye hacminin çoğunluğu kısa işlemlerden geldi. Yalnızca Bitcoin’de yaklaşık 50 milyon dolar tasfiye edildi ve bunların çoğunluğu kısa işlemlerdi. Tasfiye edilen pozisyonların çoğunluğunun piyasaya karşı oynanan işlemler olduğu göz önüne alındığında, bu eğilim piyasada olumlu bir duyguya işaret ediyor.

Ripple, İrlanda Merkez Bankası’ndan VASP Lisansı Aldı

İrlanda Merkez Bankası (CIB), kripto ödeme ağı firması olan Ripple’yi, sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olarak onayladı. Ripple, CBI’nın kayıtlı VASP’lar listesine eklendiğini ve firmanın İrlanda’da belirli dijital varlık hizmetleri sunmasına izin verdiğini açıkladı. Onay ile Ripple, bir adresten veya hesaptan diğerine taşıma işlemi gerçekleştirirken gerçek veya tüzel kişi olarak işlem yapabilecek.

TRES, Faaliyetlerini Blok Zincir Endüstrisine Genişletiyor

Kripto para muhasebesi ve vergilendirme raporlama platformu olan TRES, hizmetini blok zinciri endüstrisine genişletmek için 11 milyon dolar topladı. Çarşamba günü yapılan duyuruya göre şirket şu anda Bitcoin, Ethereum, Solana ve Avalanche dahil olmak üzere 100’den fazla layer-1 ve layer-2 ağını destekliyor ve her hafta ‘yeni blok zincirleri’ için destek eklemeyi hedefliyor. TRES, şu anda 19 milyar dolar değerinde toplam varlığa sahip müşterilere hizmet vermekte ve dijital varlık faaliyetlerini yönetmelerine, izlemelerine ve uzlaştırmalarına yardımcı olmaktadır.

Phantom Cüzdanı, Bitcoin, Ordinals ve BRC-20 Tokenlari için Destek Eklediğini Duyurdu

Ethereum geliştiricileri tarafından oluşturulan bir Solana cüzdanı olan Phantom, kullanıcıların artık Bitcoin, Ordinals ve BRC-20 tokenlerinin ticaretini ve transferini yapabileceğini duyurdu. Phantom, 2022 yılının başlarında ‘Series B’ finansmanı ile 109 milyon dolar toplamıştı.

CryptoQuant, Önümüzdeki Sene İçerisinde Bitcoin Fiyatının 160 Bin Dolar Seviyesine Ulaşacağını Düşünüyor

CryptoQuant, nisan ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halving etkinliği, talebin artması ile Bitcoin ağında yaşanan hareketlilik ve stablecoin likiditesinde kaydedilen büyüme dahil olmak üzere çeşitli göstergeleri vurgulayarak Bitcoin fiyatının önümüzdeki sene 160 bin dolar seviyesine ulaşabileceğinden bahsetti. Ek olarak, gelecek yıl beklenen faiz indirimleri gibi makroekonomik faktörlerin Bitcoin’in yükselişi için olumlu olduğunu düşündüklerini açıkladılar.

Kaynak: ICRYPEX