Kripto Para Haberleri – (14.09.2023)

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı

Merakla beklenen ABD enflasyon verisi açıklandı. Manşet enflasyon yıllık bazda beklenti üstünde %3.7 olarak açıklanırken, aylık bazda beklenti seviyesi dahilinde %0.6 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda beklenti seviyesinde %4.3 olarak açıklanırken, aylık bazda beklenti seviyesinin üstünde %0.3 olarak değerlendirildi. Veri sonrası piyasalarda çok yoğun hareketlilikler yaşanmazken, riskli varlıklar tarafının veriyi bir miktar pozitif algıladığını görüyoruz.

FTX Onayı Aldı

FTX bilindiği üzere mahkemeye kripto varlıklarını likide etmek için başvuruda bulunmuştu. Dün verilen kararda FTX’in bu talebi kabul edildi. Toplamda 3.4 milyar dolarlık kripto varlığı bulunan FTX’in 1 milyar doların üzerinde Solana’sı bulunuyor. FTX’in aynı zamanda kripto varlıklarının dışında bulundurduğu menkul kıymetler ve gayrimenkullerle toplam varlık miktarının 10 milyar doları aştığı öğrenilmişti.

PayPal’da 500.000 Dolarlık İşlem Ücreti Ödendi

PayPal’da dün gerçekleşen bir Bitcoin işlemi için 20 Bitcoinlik işlem ücreti ödemesi gerçekleşti. Sonrasında bunun bir hatadan kaynaklandığı ve Paxos ile alakalı olduğu öğrenildi. Paxos, dün yapmış olduğu açıklamada olayın bir bugdan kaynaklandığını ve yalnızca bir işlemde böyle bir durum yaşandığını açıkladı. Aynı zamanda müşterilerin bundan etkilenmeyeceği ve varlıklarının güvende olduğu da belirtildi.

Cardano’da Stake Gelişmesi

Cardano’ya ait Lace Wallet önemli bir geliştirme için ilk adımı attı. Eklenen özellik ile kullanıcılar ADA tokenlarını çoklu havuzlarda stake edebilecek. Bu özellik Cardano kullanıcılarına önemli bir ayrıcalık yaratırken, Cardano’nun da merkeziyetsizleşmesini sağlıyor. Toplam stake eden yatırımcı sayısı 1.3 milyonu aşan Cardano’da bu konudaki gelişmeler ve adımların artıyor olması stake eden kullanıcı sayısını da artıracaktır.

Gary Gensler Kripto Paralarla İlgili Konuştu

SEC Başkanı Gary Gensler, dün senatoya yaptığı konuşmada kripto varlıklar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Dün katıldığı bir konferansta, kripto varlıklar ile ilgili, gücü kötüye kullanan ve yasalardan kaçan bu kadar insanla dolu başka bir yer görmediğini ve milyonlarca yatırımcının mağduriyet yaşadığını, bunun ilerleyen vadede finansal sisteme de etki edebileceğini söyledi.

Kaynak: ICRYPEX