Kripto Para Haberleri – (11.07.2024)

Goldman Sachs’tan Tokenizasyon Projesi – Solana Üzerindeki DEX’ler Ethereum’u Geride Bırakmaya Devam Ediyor

Goldman Sachs’tan Tokenizasyon Projesi

Dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından olan Goldman Sachs, yıl sonuna kadar tokenizasyon konusunda üç adet ürün geliştireceklerini duyurdu. Yapılan açıklamada, çıkarılacak ürünlerin ABD ve Avrupa piyasalarında kullanıma açılacak olduğu belirtildi. Goldman Sachs’ın regülatif kaygılardan ötürü daha önce tokenizasyon projeleri ile gündeme gelen BlackRock ve Franklin Templeton’un aksine, izin gerektiren blok zincirleri tercih edeceği de belirtildi.

Solana Üzerindeki DEX’ler Ethereum’u Geride Bırakmaya Devam Ediyor

Solana üzerindeki projeler güçlü performanslar göstermeye devam ediyor. Özellikle memecoinler ile önemli bir trend yakalayan Solana’da, ağ üzerindeki merkeziyetsiz borsaların (DEX) da güçlü bir performans gösterdikleri görüldü. Bu performans ile Solana üzerindeki DEX’ler Ethereum üzerindeki DEX’leri günlük işlem hacimlerinde ilk kez 8 Temmuz Pazartesi günü geride bırakmıştı. Aynı projelerin bunu çarşamba günü yenilediği ve Ethereum üzerinde gerçekleşen 1,534 milyar dolarlık hacime karşı toplam 2,097 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştiği görüldü.

CFTC Başkanı Kripto Varlıkların Emtia Olduğunu Söyledi

ABD’de emtialardan sorumlu kurum olan CFTC’nin Başkanı Rostin Benham, ABD Senato oturumunda, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet değil, emtia olduğunu ve regülatör kontrolünün kendi kurumuna verilmesi gerektiğini ifade etti. Aynı zamanda Benham, kripto varlıkların %70 – 80’inin menkul kıymet olmadığını da sözlerine ekledi.

İlerleme Odası, Seçimler Öncesinde Kripto Politikası için Biden’i Çağırıyor

Bir teknoloji endüstrisi grubu olan İlerleme Odası, başkan Joe Biden’i yaklaşan 2024 ABD başkanlık seçimleri öncesinde ‘kripto dostu bir dijital varlık politikasını’ desteklemeye çağırdı. Grup ayrıca Biden’e kripto düzenlemeleri konusundaki mevcut duruşuna karşı tavsiyede bulunarak, duruşun devam etmesi halinde rakip adayı Donald Trump’un doğal bir avantaj elde edebileceğini belirtti. Grup, başkana gönderdiği bir mektupta, kapsamlı bir kripto düzenlemeleri politikasının Biden’in genç seçmenler arasındaki desteğini artırabileceğini öne sürdü. Z kuşağı ve Y kuşağı seçmenlerinin %50’sinden fazlasının ABD’de dijital varlık kullanımını teşvik eden federal politikaları desteklediğini gösteren istatistiklere atıfta bulunuldu.

Chiliz ve Alchemy Pay Arasında Ortaklık

Chiliz, dijital varlıklar için geleneksel para birimi ödemelerini kabul etme yeteneğini geliştirmek için Alchemy Pay ile ortaklık kurdu. Chiliz tarafından yakın zamanda yayınlanan Medium blog yazısında ayrıntıları verilen iş birliği, Chiliz ekosistemi içinde geleneksel finansın dijital varlıklarla bütünleştirilmesi için önemli bir anı işaret etmektedir. Duyuruya göre, Alchemy Pay artık CHZ ve ACM, ARG ve ATM dahil olmak üzere 13 tane taraftar tokeni destekleyerek Visa, Mastercard, yerel mobil cüzdanlar ve banka havaleleri gibi fiat kanalları aracılığıyla satın alımları kolaylaştırmaktadır.

Bitcoin ve Nasdaq Arasındaki Korelasyonda Düşüş

Bitcoin ve teknoloji firmalarının yoğun olduğu Nasdaq 100 arasındaki 90-günlük korelasyon katsayısı 0,21 seviyesine geriledi. Bu değer, mayıs başından beri en düşük değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Son iki ay içerisinde ise bu değer, %50’den fazla düştü. Korelasyonun 1 olması, her iki varlığın tamamen aynı anda aynı yönde hareket ettiğini gösterirken, korelasyonun 0 olması ise her iki varlığın tamamen zıt yönde hareket ettiği anlamına gelmektedir. Uzmanlara göre Bitcoin, kendine özgü arz olaylarından kaynaklı etkilendi. Mt.Gox ve Alman Hükümeti’nin bu konuda etkili olduğu düşünülmektedir.

ABD Spot Bitcoin ETF’lerine 147 Milyon Dolarlık Net Giriş

ABD spot Bitcoin ETF’leri çarşamba günü toplamda 147,37 milyon dolarlık net giriş kaydederek art arda dördüncü gün pozitif fon akışı sağladı. Buna Fidelity’nin FBTC’si 57,79 milyon dolar ile liderlik ederken, Franklin Templeton’un spot Bitcoin fonu 31,66 milyon dolar ile mayıs ayından bu yana en büyük girişini kaydetti. BlackRock’un IBIT’i ve Valkyrie’nin BRRR’si de önemli girişler gördü. Grayscale’nin GBTC’si ise 8,15 milyon dolarlık net çıkış bildiren tek fon oldu. Son girişlere rağmen, toplam işlem hacmi 1,25 milyar dolar ile mart ve nisan zirvelerine kıyasla önemli ölçüde düşük kaldı. Bitcoin’in değeri %2 düşerek 57.623 dolara geriledi, ancak politik değişiklikler ve ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimleri olasılığı nedeniyle yıl sonuna kadar 100.000 dolara ulaşabileceği öngörülüyor.

Ethereum Yeni Rekorlara Ulaştı

Ethereum 2.0 Beacon Deposit Contract şu anda ağın arzının üçte birinden fazlasını elinde tutuyor ve bu hafta 47,36 milyon ETH ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu, toplam arzın %33,9’una denk geliyor. İki yıl önce arzın sadece %10,9’unu elinde tutarken, bu oran şimdi üç kattan fazla artmış durumda. Santiment verilerine göre, büyük cüzdanlar (10 milyon adetten daha fazla ETH bulunduran) paylarını %23 artırırken, daha küçük cüzdanların payı azaldı. Staking katılımındaki artışa rağmen, staking ödül oranları ve enflasyon oranları düşüş gösterdi. Bu düşük enflasyon oranı uzun vadede ETH’nin değerine fayda sağlayabilir.

Trump, Nashville’deki Bitcoin Konferansında Konuşma Yapacak

Eski ABD Başkanı Donald Trump, bu ayın ilerleyen günlerinde Nashville, Tennessee’de düzenlenecek Bitcoin Konferansı’nda konuşma yapacak. Konuşmaya katılmasıyla, Bitcoin topluluğundan destek alması bekleniyor. Konferansta konuşacak olan bağımsız aday Robert F. Kennedy, Trump’un Bitcoin konusundaki yeni duruşunu memnuniyetle karşılayarak, yarışta olmadığı takdirde destekçilerinin Trump’u destekleyeceğini belirtti. Cumhuriyetçi Parti’nin taslak politika platformu, Bitcoin’i koruma ve Biden yönetiminin düzenleyici yaklaşımına karşı çıkma sözü veriyor. Konferansta konuşacak diğer önemli isimler arasında Michael Saylor, Edward Snowden ve çeşitli politikacılar bulunuyor.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!