Kripto Para Haberleri – (10.06.2024)

Loopring, 5 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı – Arbitrum DAO, 215 Milyon Dolarlık Oyun Ekosistemi Fonunu Onayladı

Loopring, 5 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Loopring, ‘Guardian’ iki faktörlü kimlik doğrulama hizmetinde bir güvenlik ihlali yaşadı ve bir hackerin resmi Guardian’ı atlayarak yetkisiz cüzdan kurtarmaları başlatmasına olanak tanıdı. Bu ihlal, yalnızca tek resmi Guardian’a sahip cüzdanları etkiledi ve yaklaşık 5 milyon dolar değerinde tokenin boşaltılmasına neden oldu. Loopring, Mist güvenlik uzmanlarıyla iş birliği yaparak soruşturma yürütüyor, Guardian ve 2FA işlemlerini duraklattı.

Arbitrum DAO, 215 Milyon Dolarlık Oyun Ekosistemi Fonunu Onayladı

Arbitrum Vakfı, önümüzdeki üç yıl içinde oyun projelerini desteklemek için yaklaşık 215 milyon dolar değerinde 225 milyon ARB tokeni dağıtacak. Yeni Gaming Catalyst Programı (GCP) aracılığıyla gerçekleştirilecek bu dağıtım, Arbitrum’un oyun geliştiricileri ve oyuncular arasında farkındalığını ve benimsenmesini artırmayı hedefliyor. Mart ayında ilk kez sunulan teklif, oyların %75’inden fazlasını alarak cuma günü onaylandı. Teklifi güçlü bir şekilde destekleyen kuruluşlar arasında L2Beat, Wintermute ve Treasure DAO yer alırken, Blockworks Research ve Camelot DAO karşı oy kullananlar arasındaydı.

Gemholic, 3,5 Milyon Dolarlık ETH Çekildikten Sonra Kayboldu

zkSync ağındaki bir proje olan Gemholic, 3.5 milyon dolarlık ETH ile kaybolmasıyla dolandırıcılık şüphelerini artırdı. Kripto topluluğu, yatırımcılara geri ödeme sözü veren Gemholic’in, 7 Haziran’da X hesabı ve Telegram kanalı da dahil olmak üzere çevrimiçi varlığını kaybetmesiyle şaşkına döndü. Aynı gün yapılan birden fazla işlem, projenin akıllı sözleşme fonlarını boşalttı. Gemholic, bir akıllı sözleşme hatası nedeniyle daha önce 921 ETH kaybetmişti ve sorunu çözdükten sonra yatırımcılara geri ödeme sözü vermişti. 7 Haziran’da zkSync’in v24 güncellemesi ile hatanın giderildi ve Gemholic ekibi, yatırımcılara geri ödeme yapmak yerine fonları çekti ve Ethereum blok zincirine aktardı. Zkmarkets’in kurucusu 0xMorgosh, bunu ‘rug pull’ olarak adlandırdı ve Gemholic’in bir yıldır yatırımcıları aldattığını iddia etti. Ayrıca, ekibin SolidProof ile KYC doğrulamasını tamamladığını ancak henüz kamuoyuna yanıt vermediğini belirtti.

Mayıs Ayında RWA Tokenlerinden Güçlü Performans

Artemis verilerine göre, geçtiğimiz ay RWA tokenlerinde %68’lik bir yükseliş yaşandı. Bu artış ile RWA tokenlari, %26 yükselen Ethereum’u ve %14 yükselen Bitcoin’i geride bıraktı. RWA sektöründeki bu artış, son zamanlarda gerçekleşen yüksek hacimli tokenizasyonlara dayanmaktadır.

Polkadot, RWA Tokenizasyonunda Önemli Adımlar Atıyor

Uzmanlar, Polkadot’un blok zinciri çözümleriyle RWA sektöründe liderlik edeceğine inanmaktadır. Bu inancın arkasındaki sebep ise, Polkadot’un birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik için tasarlanmış blok zincir mimarisinin gayrimenkul ve emtia gibi varlıkların tokenleştirilmesi için ideal olmasıdır. Özellikle Polkadot 2.0 (JAM Whitepaper), Polkadot’un RWA tokenizasyon pazarındaki konumu için önemli görülmektedir. Bu girişim, varlık tokenizasyonu için uyumlu, güvenli ve ölçeklenebilir bir çözüm sağlayarak geleneksel finans ve kripto endüstrisi arasında köprü kurmaktadır.

DeFi TVL Değeri Mayıs Ayında 192 Milyar Dolar Seviyesine Yükseldi

DappRadar verilerine göre, DeFi uygulamalarındaki toplam TVL değeri mayıs ayında 192 milyar dolar seviyesine ulaşarak Şubat 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Verilere göre bu artış, başta Ethereum olmak üzere diğer tokenlerin fiyatlarının yükselmesinden kaynaklandı. Bununla birlikte, DeFi’deki benzersiz aktif cüzdanların (UAW) sayısı %21’lik bir düşüşle 1,75 milyona geriledi. Ethereum, %68’lik bir pay ile 130 milyar dolar TVL değeriyle DeFi piyasasındaki hakimiyetini sürdürdü.

Trump, Seçilmesi Durumunda Kripto Karşıtı Politikaları Durdurma Sözü Verdi

Reuters’in yaptığı açıklamaya göre Donald Trump; yeniden seçilmesi durumunda, ABD Başkanı Joe Biden ve SEC Başkanı Gary Gensler’in kripto karşıtı politikalarını durdurma sözü verdi. Ek olarak Trump, kendini ‘kripto başkanı’ olarak tanımladı. Son anketlerde Amerikalıların %20’sinden fazlasının kripto sahibi olması, Trump’un tutumunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kaynak: ICRYPEX

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!