KRDMD, THYAO, GARAN Grafikleri: Markete 1 Günde, İşçiye 1 Yılda

AB ile Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita, AB-Moldova Ortaklık Konseyi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. AB’den doğal gaz krizi yaşayan Moldova’ya destek geldi.

“Biz yiyecek muz bulamıyoruz” diye hayıflanan vatandaşımıza bazı Suriyelilerin muz videoları paylaşarak Türk bayrağına hakarete kadar yeltenmeleri üzerine Göç İdaresi sınır dışı kararı aldı. Şimdiye kadar 30’un üzerinde Suriyeli koruduğumuz Suriye’ye sınır dışı edildi.

29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlanmaya başlanırken kaçak göçmenler İstanbul’da belirlendi. Afrika açılımı küresel sömürge için önemli olsa da kaçak işçiler Avrupa’da da hoş karşılanmıyor. Merkel 100 bin sığınmacı aldığına pişman olduğunu açıkladı. Türkiye’de 5 milyona yakın sığınmacı seçim ekonomisinde kararsız sayısını artırıyor. Bizi mazlumun koruması yapan değerler ile toplumsal aidiyet ve ekonomi istikrar çarpışma noktasına geldi.

ABD borsaları olumlu seyrederken Volkswagen çip krizi nedeniyle kar düşüşü ile karşılaşıyor. TSLA stock 1070.3 (%3.13) bulunmaktadır.

Grafik TradingView’den

GARAN, 9.85TRY işlem görerek yüzde 3.03 değer kazandı.

İndikatörlerin 0.1 ila 0.5 arasında yer aldığından Al sinyali alınmaktadır. Ortalama Yön Endeksi trende dair Nötr sinyal vermekte olup 15.61 N ‘dedir.

Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve 0.72961765 N net bir çerçeve sunmamaktadır.  ATR yani Ortalama Gerçek Aralık, Sat sinyalindedir ve yüksek volatiliteye 0.24599999 işaret ediyor. CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. 228.95 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

Hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD), Al yönünde tetikledi. 0.04111481 A noktasında bulunmaktadır. Momentum 0.59 A Al sinyali vermektedir. Fakat fiyat eğilimleri asla garanti edilmez.

Grafik TradingView’den

THYAO, 14.97TRY fiyatıyla yüzde 0.81 değer kazanarak hareketine devam etti. Bir aylık en düşük değeri olan 13.61’dir.

Açıkçası indikatörler yeterli netlikte değil. Osilatörler eksi ve artı 0.1 arasında olup Nötr sinyaller alınmaktadır. ADX, Nötr sinyal ile trendin kararsız kaldığını 29.76 N ‘dedir.

Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve 0.72961765 N net bir çerçeve sunmamaktadır.  0.3341602 ile ATR Sat ile varlıktan çıkışa işaret etmektedir. CCI20, kanalı Sat sinyalindedir. 179.66 SAl sinyalindedir. 14.61 TL desteği ve güçlü 3 mum momentum için önem taşıyor.

Grafik TradingView’den

KRDMD, 7.46TRY fiyatıyla yüzde -0.53 düşüş göstererek hareketine devam ediyor. Bir aylık en düşük değeri 6.1’dir.

İndikatörlerin kümülatif değeri, eksi ve artı 0.1 arasında kaldığından Nötr sinyaller alınmaktadır. Ortalama Yön Endeksi trendin Nötr’e dair bir izlenim veriyor ve  27.47 N ile ilerliyor.

İki hareketli ortalama arasındaki ilişkiye bakarsak 0.18692888 A Al sinyali vermektedir. 7.26 TL desteği trend oluşumunda güçlü basamakların devamı için önem taşıyor.

Sonuç itibariyle, toplumsal kararlı duruş, bizi biz yapan değerler ve ekonomide istikrar önem taşımaktadır. Daha çok üretirken sermayeye karşı yılın 4. çeyreğinde eriyen emek için derhal asgari ücretliye zam yapılırsa olumlu olacağı düşüncesindeyiz. Çünkü zincir marketler birlik olarak tüketiciye aşırı zam yaptığı saptandı. Özellikle mavi ve kırmızı logolu marketler önceden reklam vermezken, küçük esnafı bitirdikten sonra sermayeyi ve tekelciliği ön plana çıkaran tüm hamleleri yapmıştır. Bazı yorumcular ise doların ani yükselmesinden toptan fiyatına satış yapan marketlerin 1 gecede zam yapmak zorunda kaldığını belirtmiştir. Ancak memur ve işçiye maaş olarak maalesef bir gecede zam gelmemektedir.

Okan Özdemir