KRDMD, THYAO, GARAN: Çin’in Uygur Zulmü

Çin, Kasım 2022’nin sonlarında benzeri görülmemiş sözde “sıfır kovid karşıtı” protestolara konu oldu. Protestolar, Sincan, Urumçi şehrinde çıkan bir yangınla başladı. Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle binadan çıkmasına izin verilmeyen en az 10 Uygur Türkü soydaşımız hayatını kaybetti. Bu trajediyi yerel sokak protestoları izledi.

Bu protestoların önemini anlamak kolaydır. Ancak totaliter Çin’de protestolar genel olarak anlaşıldığından daha yaygın ve üstesinden gelinmesi daha kolay. Son birkaç on yılda Çin’de büyük siyasi protestolar oldu ve bunlarla başa çıkmak için taktikler iyice yerleşmiş durumda. İnsanlık dışı zorla göçler, kamp kapatmaları ve sokakta linç etme gibi yöntemler maalesef zulüm ve zorbalık olarak kullanılıyor.

Bunun yanında, endeks bugün kar satışlarına devam etti. Borsa İstanbul yüzde ~3.5 düşerek kar realizasyonuna gitti. Petrol fiyatlarında düşüş var ve bunu petrolü üretmeyen ülkeler belirliyor.

TSLA grafiği, USD 173 fiyatında yüzde -3 düştü.

Grafik TradingView’den

KRDMD varlık fonunun hisse alımıyla anlaşması haberinin yayılması ve gerçekleşmesi ardından kar realizasyonuna gitti ve yüzde 5 düşerek 16.78TL’den kapanış gösterdi. Ortalama alım noktası olan 12’ler henüz konuşulmasa da SASA’da yaşanan gerilimin burda da yaşanması ihtimali üzerinde durmakta fayda var.

1 aylık en yüksek seviyesi 18’lere ve en düşüğü olan 12’lere dikkat ederek kademeli işlem yapılması ve riskin sektörel olarak dağılması önem taşımaktadır.

Grafik TradingView’den

THYAO 134.7 ‘den kapatarak endekse göre kısmen daha hafif bir kapanış sergiledi (-%0.66). Regresyon dışında hareket eden ve oldukça yükselen bunun yanında 10$ hedefini yani 185TL’yi yakalamakta oransal olarak TUPRS ile yarışan Türk Hava Yolları piyasa değeri olarak Lufthansa’yı geçti. Daha genç, daha çok noktaya uçuş sağlıyor ve dünyada en çok beğenilen 2.havalimanının ev sahibi olduğu ülkeden yükselen bir markadır.

130TL seviyesi desteğine çekildikten sonra endekse bağlı bir yükselme düşünülebilir.

Grafik TradingView’den

GARAN yüzde -3.1 düşerek 25TL kanalına çekildi. Halen daha yüksek bir dip seviyesinde denebilir. Önceki desteklere çekilmediğinden ivme pozitif. 13 TL’den 32TL’ye yükselişine tanıklık etmiştik ve XBANK endeksi çekiyordu. Şimdi tekrar böyle bir boğa piyasası yakalanır mı sorunsalı tartışılabilir.

Sonuç itibariyle, Çin’e karşı ABD ve Avusturya bir adım atmış değil. Sadece ABD menşeili ürünleri daha yaygınlaştırmak ve ordan gelecek ürünlere kota getirerek kendi sanayisini ve sermayesini güçlendirmek için Uygur zulmünü ve Tayvan-Çin gerilimini fırsat bilerek ambargo uygulama derdinde denebilir. Bazı kritikler ise bunların olağan uluslararası gerilimlerin olduğu ve şu anda tarihte hiç olmadığı kadar barış içinde yaşadığımızı belirtmektedir.

Okan Özdemir